CFR o pune la punct pe Dinamo în Superligă. Programul din play-off
CFR Cluj încheie sezonul regulat din Superliga României cu o victorie, cea de-a 11-a la rând în campionat, după ce ardelenii au învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, Dinamo. Pentru succesul lui CFR au contribuit croatul Karlo Muhar (30 de ani), în minutul 6 și fotbalistul născut în Rusia, Alibek Aliev (29 de ani), în minutul 43, în vreme ce Dinamo a ratat un penalty, în minutul 85, când a executat Cătălin Cîrjan (23 de ani), care nu a reușit să îl surprindă pe Mihai Popa (25 de ani).
După ce s-a impus în partida cu alb-roșii, ocupantul băncii tehnice a CFR-ului, Daniel Pancu, s-a arătat de părere că fotbaliștii pe care îi antrenează ar fi cei mai buni din România. „Bine că am câștigat, am avut emoții! Iarăși avem o problemă, pentru că jocul suferă atunci când facem schimbări. Am o nemulțumire, chiar dacă sunt 11 meciuri la rând, ceea ce este ceva de necrezut, chiar și atunci când, în unele momente, nu am jucat departe de potențialul nostru maxim. Chiar și astăzi au fost momente de acest fel. Grandoarea clubului, trofeele câștigate, birouri pline cu trofee, cred că au și pentru cel mai bun magazioner și cea mai bună bucătăreasă. Simt că orice s-ar întâmpla, adversarii nu au ce să ne facă. Nu ne putem gândi decât la campionat, vorbesc la cel mai serios mod posibil. Obiectivul este câștigarea campionatului! Ne-am măsurat forțele, am făcut 40 de puncte, am jucat cu toate echipele, ne-a bătut doar FC Argeș. Cu restul nu am pierdut, restul au fost victorii, egal cu Craiova, și nu avem cum să nu ne gândim la titlu”.
Mai departe, CFR își va înfrunta rivala din Cluj, în prima etapă de play-off, luni, de la 20.30: „Jucăm cu Universitatea Cluj, acum, care mi se pare a doua cea mai în formă echipă după noi. Va fi frumos. Am văzut cum a fost atmosfera aici, iar acum vom vedea cum va fi și la ei. Acum am spus-o în premieră, iar de trei săptămâni le spun jucătorilor că suntem cea mai bună echipă din România și că obiectivul nostru este campionatul."
Programul play-off-ului din SuperLiga României
Etapa I (15-16 martie)
Universitatea Craiova-FC Argeș
Rapid-Dinamo
Universitatea Cluj-CFR Cluj
___________________________________
Etapa a II-a (21-22 martie)
Dinamo-Universitatea Craiova
CFR Cluj-Rapid
FC Argeș-Universitatea Cluj
___________________________________
Etapa a III-a (4-5 aprilie)
Universitatea Craiova-CFR Cluj
Rapid-Universitatea Cluj
FC Argeș-Dinamo
___________________________________
Etapa a IV-a (11-12 aprilie)
Universitatea Cluj-Universitatea Craiova
CFR Cluj-Dinamo
Rapid-FC Argeș
___________________________________
Etapa a V-a (18-19 aprilie)
Universitatea Craiova-Rapid
Dinamo-Universitatea Cluj
FC Argeș-CFR Cluj
___________________________________
Etapa a VI-a (25-26 aprilie)
FC Argeș-Universitatea Craiova
Dinamo-Rapid
CFR Cluj-Universitatea Cluj
___________________________________
Etapa a VII-a (2-3 mai)
Universitatea Craiova-Dinamo
Rapid-CFR Cluj
Universitatea Cluj-FC Argeș
___________________________________
Etapa a VIII-a (9-10 mai)
CFR Cluj-Universitatea Craiova
Universitatea Cluj-Rapid
Dinamo-FC Argeș
___________________________________
Etapa a IX-a (16-17 mai)
Universitatea Craiova-Universitatea Cluj
Dinamo-CFR Cluj
FC Argeș-Rapid
___________________________________
Etapa a X-a (23-24 mai)
Rapid-Universitatea Craiova
Universitatea Cluj-Dinamo
CFR Cluj-FC Argeș
Ai un pont sau mai multe informații pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro!