Bayern, victorie „zdrobitoare” în Liga Campionilor: 9-2 cu Dinamo Zagreb

18 septembrie 2024 13:30   Fotbal internațional

Bayern München a început noul sezon de Liga Campionilor cum nu se poate mai bine, gruparea germană de fotbal defilând și obținând un scor „zdrobitor”, marți, în meciul cu Dinamo Zagreb, respectiv 9-2. În aceeași zi, Liverpool FC s-a impus în deplasare cu AC Milan, iar deţinătoarea trofeului, Real Madrid a învins VfB Stuttgart.

Trei goluri au fost înscrise în prima repriză, restul de opt reușite fiind în partea secundă a jocului - Harry Kane a marcat de patru ori pentru bavarezi ('19, '57, '73, '78), trei dintre goluri fiind din punctul cu var. Totodată, Michael Olise a reuşit o „dublă” ('38, '61), celelalte goluri ale gazdelor fiind semnate de Raphaël Guerreiro ('33), Leroy Sané ('85) şi Leon Goretzka ('90+2). De cealaltă parte, pentru campioana Croaţiei au punctat Bruno Petković ('49) şi Takuya Ogiwara ('50).
Campioana en-titre, Real Madrid, n-a avut tocmai o misiune ușoară, în ciuda victoriei de 3-1, de pe „Santiago Bernabéu”, cu VfB Stuttgart. Totuși, madrilenii au deschis scorul, după doar 21 de secunde de la debutul reprizei secunde, prin Kylian Mbappé, din pasa lui Rodrygo Goes. Nemții au egalat prin Deniz Undav ('68), dar Antonio Rüdiger și-a readus echipa în avantaj ('83), în vreme ce tânărul Endrick „a închis” tabela ('90+5).
La rândul său, Liverpool a câştigat pe San Siro, 3-1 cu AC Milan, după ce italienii au deschis scorul repede, prin Christian Pulisic ('3). Fundaşii Ibrahima Konaté ('23) şi Virgil van Dijk ('41) au contribuit la avantajul „cormoranilor”, ca maghiarul Dominik Szoboszlai să parafeze victoria oaspeților ('67).