Colesterolul, spaima românilor! Sfatul nutriționiștilor: „Consumați pește, usturoi și nuci!”. Leacurile solistei Gherghina Stancu: „Păpădie și cicoare”
Tot mai mulți români se plâng că au colesterolul mărit. Prin urmare, atenție la dietă, dar și la tratament, căci valorile alarmante pot declanșa un AVC sau un infarct. Iată ce spune nutriționista Codruța Pantelimon, exclusiv pentru Click!, despre această afecțiune, care a băgat în sperieți o lume întreagă. Iar solista Gherghina Stancu ne-a oferit leacurile ei băbești, pe bază de plante medicinale.
Sfaturile nutriționistei Codruța Pantelimon: „Nu fugiți de nuci, ulei de măsline, ouă și pește”
Iată sfaturile Codruței Pantelimon, exclusiv pentru Click! Ce trebuie să știți despre colesterol, în ce condiții se agravează, de fapt, problemele de sănătate:
„Dragii mei, stilul de viață haotic și cel alimentar „pe fugă” ridică un semnal de alarmă. Chiar și în rândul persoanelor normoponderale, valorile colesterolului pot apărea ridicate. Însă, ce trebuie să știți și să nu fugiți este faptul că colesterolul nu este un inamic, ci o substanță vitală, necesară membranelor celulare și buna funcționare a hormonilor, a vitaminei D și a sistemului cardiovascular.
Mai bine de 70% din colesterol este produs chiar de propriul ficat iar restul este preluat din alimentație. Usturoiul e foarte bun și nu fugiți de grăsimile bune, precum avocado, uleiul de măsline, nuci, pește gras, ouă, ci fugiți de grăsimile trans și cele saturate din prăjelile excesive și repetate, din produsele semipreparate, cu mulți aditivi, maioneză, produse de patiserie, prăjeli, street food excesiv”.
„Hidratarea și mișcarea au un rol important!”
Dar, este recomandat și sportul, atunci când sănătatea ne joacă feste, conform specialistei în nutriție Codruța Pantelimon:
„Pericolul apare atunci când echilibrul dintre lipoproteine este perturbat de aceste bombe calorice, non vitaminice, de fumat, stres, favorizând în timp apariția bolilor cardiovasculare. Pe lângă adoptarea unei alimentații simple, hidratarea și mișcarea au un rol foarte important în acest echilibru. Deci evitați sau îndreptați din timp obiceiurile nocive pentru a avea un stil de viață simplu, sănătos și longeviv”.
Sfatul doctorului: „Poate fi nevoie și de administrarea de medicamente”
Iată ce spunea și medicul Alexandru Nechifor, specialist în medicină internă și nutriție, pentru adevarul.ro:
„Pentru a scădea concentrația de colesterol din sânge, este necesară reducerea acestuia din alimentație, prin consum crescut de legume și fructe, dar și arderea acestuia prin efort fizic regulat, iar dacă aceste măsuri nu au efect, poate fi nevoie de administrarea de medicamente care reduc sinteza colesterolului în ficat”.
Prof. dr. Vlad Ciurea: „Usturoiul îndepărtează depunerile de colesterol”
Prof. dr. Vlad Ciurea susține că usturoiul crud și zdrobit este un adevărat panaceu:
„Usturoiul e foarte bun, se știe de 5.000 de ani lucrul acesta, de la vechile popoare. De ce evreii mănâncă usturoi continuu, încă din antichitate? Este un adevărat panaceu, curăță vasele, îndepărtează depunerile de colesterol, stimulează imunitatea și stimulează activitatea celulelor nervoase și activitatea sinaptică. Vă dau un exemplu...
Poporul danez nu este foarte evoluat din punct de vedere genetic, în a-și îmbunătăți starea genetică. Așa că, spun ei, mănâncă usturoi. Dar aduc un usturoi din Spania, care nu miroase atât de tare. Al nostru este mult mai sănătos, să știți! Mult mai bun și mai sănătos", a explicat prof. dr. Vlad Ciurea, în exclusivitate pentru Antena 3 CNN.
Leacurile Gherghinei Stancu: „Ulei de usturoi, afine și ceai de cicoare”
Vă oferim și trucurile solistei Gherghina Stancu. Ea ne-a dezvăluit cum ține în frâu valorile colesterolului, dar și problemele hepatice, cu care se confruntă din anii tinereții:
„Eu folosesc ceai de cicoare, are foarte multe proprietăți. Ceaiul de păducel, oțetul de mere, pătrunjelul și uleiul de usturoi de la farmacie și semințele de in fac minuni. Dar și fructele de pădure, afine, mure, în special, zmeura.
Sunt bune și nucile. Ceaiul de cicoare este foarte bun pentru funcția ficatului, eu îl folosesc de ani buni, din cauza unei hepatite care nu a fost tratată la timp. Dar și ceaiul de păpădie e foarte bun”.
Rețeta de sirop de păpădie a Gherghinei Stancu: „Detoxifică ficatul”
Am aflat și cum prepară artista de muzică populară Gherghina Stancu siropul de păpădie, care o ajută să-și detoxifice organismul, în special ficatul:
„Eu în fiecare primăvară culeg această plantă, din care fac sirop, dar și ceai. De reținut e că trebuie culeasă dimineața, când floarea se deschide, în toată splendoarea, și este plină de rouă. Apoi, spăl florile bine, în 2-3 ape, până când apa este curată.
Separat, fierb apă într-o oală, cam un litru de apă, apoi adaug florile de păpădie, cam cât încap în două mâini. Le fierb un pic cu capacul pus, apoi, sting focul și le las așa, cu capac, la macerat, peste noapte. A doua zi strecor această zeamă prin tifon sau printr-o sită foarte deasă.
Siropul astfel obținut îl amestec, cu ajutorul unei linguri din lemn, cu zahăr, vreo două-trei căni, depinde cât îl vreți de dulce, și îl pun iar la fiert. La sfârșit storc zeama de la lămâie și îl torn în borcănele din sticlă, nu din plastic, bine spălate înainte”, ne-a oferit ea, exclusiv pentru Click!, rețeta-minune.