Campioana Buzărnescu. Bucureșteanca a câştigat turneul de la Budapesta la dublu

Ultima actualizare:

    Mihaela Buzărnescu e în formă înaintea turneului olimpicFoto: Guliver / GettyImages
Mihaela Buzărnescu e în formă înaintea turneului olimpicFoto: Guliver / GettyImages

Alături de Fanny Stollar (Ungaria), Mihaela Buzărnescu a cucerit al doilea titlu WTA la dublu din carieră. Cele două jucătoare s-au impus cu 6-4, 6-4, într-o oră şi 16 minute, în finala cu Aliona Bolsova Zadoinov (Spania) și Tamara Korpatsch (Germania).

În turul precedent, Buzărnescu și Stollar au trecut fără joc de Irina Bara și Sara Erani, bihoreanca declarând forfait. Pentru Miki, aceasta a fost cea de-a șasea finală WTA pe care a disputat-o în circuitul mondial de dublu după cele de la Praga, Strasburg (câștigată), Nottingham, Eastnourne, toate în 2018, și Bogota, de anul acesta. Grație acestui succes, Miki și Fanny vor împărți premiul de 10.300 de dolari şi vor acumula 280 de puncte WTA. Buzărnescu a săltat 24 de poziții în ierarhia mondială de dublu, fiind acum pe locul 135, cu 739 puncte. După acest turneu, Mihaela Buzărnescu va pleca direct la Jocurile Olimpice de la Tokyo, urmând a fi singura reprezentantă a țării noastre pe tabloul de simplu.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Cehia Africa de Sud, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Canadianul Ismaël Koné, accidentat de jucatorul lui Qatar, Assim Madibo, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Neymar, Brazilia Scotia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
DSC 1043 jpg jpeg
Didier Deschamps si Kylian Mbappe (EPA) jpg
Thomas Partey (EPA) jpg
Cristiano Ronaldo, Portugalia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Erling Haaland (EPA) jpg
image
image