Eșec în ultimele secunde pentru CSM București în Liga Campionilor

Duminic─â, 1 mai, nu a fost o zi bun─â pentru fetele de la CSM Bucure╚Öti, care au pierdut acas─â ├«n fa╚Ťa danezelor de la Esbjerg, scor 25-26, ├«ntr-un meci care a contat pentru prima man╚Ö─â a sferturilor Ligii Campionilor.

Cristina Neagu a marcat 9 goluri în manșa tur a sferturilor Ligii Campionilor (FOTO: Sportpictures)

├Än aceast─â confruntare din Liga Campionilor la handbal, dincolo de tabel─â, dominant─â a fost presta╚Ťia echipei oaspete, chiar dac─â gruparea din Capitala noastr─â s-a luptat s─â men╚Ťin─â echilibrul ÔÇô spre exemplu, ├«n minutul 58, Cristina Neagu a reu╚Öit s─â egaleze pentru 24-24. ├Äns─â, cu doar c├óteva secunde ├«nainte de finele partidei, Esbjerg ÔÇ×a parafatÔÇŁ scorul final ├«n favoarea sa ╚Öi, astfel, va porni cu prima ╚Öans─â la meciul retur, programat duminica viitoare, ├«ncep├ónd cu ora 17.00. De altfel, vedeta bucure╚Ötencelor, Cristina Neagu, a fost cea mai bun─â marcatoare a echipei noastre, cu 9 goluri reu╚Öite ├«n poarta nordicelor.

Returul sferturilor de final─â este programat duminic─â

Esbjerg este campioana Danemarcei ╚Öi a pierdut un singur meci ├«n actuala edi╚Ťie a Ligii Campionilor. De altfel, cele dou─â echipe s-au mai ├«nt├ólnit ╚Öi ├«n faza grupelor din acest sezon, iar partidele au fost ╚Öi atunci la limit─â. ├Än Danemarca, gazdele au c├ó╚Ötigat la un singur gol diferen╚Ť─â (22-21), iar confruntarea de la Bucure╚Öti s-a ├«ncheiat la egalitate (29-29). Totodat─â, ├«n ├«nt├ólnirile all-time, cele dou─â forma╚Ťii s-au ├«nt├ólnit de nou─â ori, rom├óncele av├ónd cinci victorii, danezele trei ╚Öi o partid─â fiind la egalitate.

ÔÇ×Este o dubl─â foarte important─â, care ne-ar permite s─â ajungem ├«n Final Four, dup─â trei sezoane. E un obiectiv foarte important pentru clubul nostru. Esbjerg s-a ├«nt─ârit mult, a jucat bine ├«n acest sezon, a c├ó┼čtigat ┼či grupa noastr─â. Ele nu s-au calificat niciodat─â p├ón─â acum ├«n Final Four ┼či va fi presiune ┼či pe ele. Cine va gre┼či mai pu┼úin se va califica. Cred c─â Esbjerg este u┼čor favorit─â ├«n aceast─â dubl─â. Lucrurile nu sunt a┼ča cum ne-am dori, dar suntem ├«ntr-un sfert de final─â ┼či vrem s─â trecem mai departeÔÇŁ, a fost prefa╚Ťarea f─âcut─â de Cristina Neagu, ├«nainte de primul meci ├«mpotriva echipei daneze din Liga Campionilor.

Ai un pont sau mai multe informa╚Ťii pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro!