JO 2020: Alexandru Novac, pe 12 în finală la suliță. A fost ultimul român la Tokyo

Alexandru Novac, finalist la suliță la Jocurile OlimpiceFOTO: EPA

Jocurile Olimpice de la Tokyo s-au încheiat pentru delegația României cu un loc 12 obținut de Alexandru Novac, la suliță.

Atletul Alexandru Novac s-a clasat, sâmbătă, pe locul 12, ultimul, în finală la aruncarea suliţei, la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Novac a fost ultimul sportiv tricolor aflat în competiţia olimpică de la Tokyo. După ce a reuşit cea mai bună performanţă personală a sezonului în calificări, cu 83.27 metri, Alexandru Novac a avut, sâmbătă, aruncări care au măsurat 77.03 metri şi 79.29 metri, iar a treia a fost ratată.

Novac a ratat astfel calificarea în finala de 8 şi s-a clasat pe locul 12 în clasamentul general.

Astfel s-a încheiat participarea românească la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Bilanțul românilor a fost de patru medalii, una de aur și trei de argint, care ne plasează în afara Top 45 în clasamentul medaliilor.