România, prima victorie la CM de tenis de masă masculin

Ultima actualizare:

    Adrian Crişan
Adrian Crişan

Echipa masculină a României a obţinut, ieri, prima victorie la Campionatul Mondial de tenis de masă, învingând Italia cu scorul de 3-1, informează site-ul oficial al competiţiei.

Italia a obţinut primul punct, prin victoria italianului de origine română Mihai Bobocica în faţa lui Constanti Cioti, scor 3-0 (11-7, 11-8, 11-4). România a reuşit să egaleze situaţia, după victoria lui Adrian Crişan în faţa lui Stefano Tomasi, scor 3-1 (11-9, 9-11, 11-6, 11-9). Românii au trecut în avantaj, prin succesul lui Ovidiu Ionescu, scor 3-1 (11-7, 11-8, 11-13, 11-9), obţinut în faţa lui Marco Daldosso Rech. Punctul decisiv pentru România a fost adus de acelaşi Adrian Crişan, care l-a învins cu 3-1 (9-11, 11-4, 12-10, 11-4) pe Mihai Bobocica.

Victoria în faţa Italiei este prima înregistrată la această ediţie a Campionatului Mondial, după ce au pierdut şase meciuri consecutive.

România va întâlni, sâmbătă, de la ora 15.30, reprezentativa Ucrainei, într-un meci care va conta pentru clasarea pe locurile 21 sau 22 în prima divizie a Campionatului Mondial la tenis de masă masculin.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Gica Hagi alaturi de staff jpg
Nadia paralele montreal 1976 jpg
Florin Pirvu dedica victoria sotiei decedate jpg
Gigi Becali e pe lista neagră a stiliștilor foto: Facebook
sorana cirstea bucurie jpg
PSG castigatoare Liga Campionilor jpg
Nadia Comaneci presedinte Nicusor Dan jpg
GALA OFICIALA  NADIA COMANECI   50 ANI DE LA PRIMA NOTA DE 10 00  (29 05 2026) (1) jpg
image
image