Dinamo a ob╚Ťinut a treia victorie la r├ónd ╚Öi se vede salvarea

De când fanii le dau prime la victorie, dinamoviștii pun serios osul la bătaie în meciuriFOTO: Sportpictures.eu

Dinamo a ob╚Ťinut o victorie necesar─â ca aerul ├«n lupta pentru evitarea retrograd─ârii. ├Äntr-o adev─ârat─â final─â pentru supravie╚Ťuire, ÔÇŁc├óiniiÔÇŁ au ├«nvins ├«n deplasare, cu scorul de 2-1, ultima clasat─â, Politehnica Ia╚Öi. O victorie care ├«i suie pe bucure╚Öteni m─âcar pentru o zi ├«n afara locurilor de baraj.

La ├«nceputul campionatului nimeni nu se g├óndea c─â Poli Ia╚Öi ÔÇô Dinamo ar putea reprezenta un meci decisiv pentru ceva, ├«ns─â realitatea a demonstrat contrariul. Afla╚Ťi ├«n cel mai prost sezon din istorie, dinamovi╚Ötii au ajuns protagoni╚Öti ├«n lupta pentru evitarea retrograd─ârii. A fost nevoie de 13 meciuri cu doar 3 egaluri pentru a se afunda p├ón─â pe penultimul loc ╚Öi a se trezi din pumni. C─âci acum asta pare forma╚Ťia antrenat─â de Dusan Uhrin jr, un boxer care a trecut de momentele de cump─ân─â din ring ╚Öi a ├«nceput s─â-╚Öi bumb─âceasc─â adversarul. Singura diferen╚Ť─â este c─â la fotbal oponentul se schimb─â ├«n fiecare rund─â (a se citi etap─â). Iar statistica spune c─â Dinamo a c├ó╚Ötigat ultimele trei meciuri, dintre care dou─â ├«n deplasare! Seria bun─â a ├«nceput cu succesul de acas─â, 2-0 cu FC Voluntari, a continuat cu victoria de la Ovidiu, 2-1 cu Viitorul ╚Öi s-a oprit, deocamdat─â, la Ia╚Öi, ├«n acest 2-1 cu Politehnica. Nou─â puncte care au scos echipa nu doar de pe penultimul loc, dar au dus-o chiar mai sus de locurile de baraj! Concret, cel pu╚Ťin p├ón─â ast─âzi, c├ónd FC Voluntari va juca la Pite╚Öti, cu FC Arge╚Ö, Dinamo este pe locul 6 ├«n clasamentul play-out-ului, devans├ónd chiar forma╚Ťiile pe care le-a ├«nvins ├«n etapele trecute, FC Voluntari ╚Öi Viitorul.

La Ia╚Öi, eroii dinamovi╚Ötilor s-au numit Sorescu ╚Öi Morsay. Primul a marcat ├«n minutul 21, printr-un ╚Öut ├«n diagonal f─âr─â speran╚Ťe pentru portarul gazdelor, Br├ónz─â. Apoi, a oferit momentul emo╚Ťionant al partidei, dedic├óndu-i golul lui Patrick Ekeng, juc─âtorul camerunez al lui Dinamo care a decedat pe teren, ├«n urm─â cu 5 ani, la 6 mai 2016.

Al doilea, introdus la ├«nceputul celei de-a doua reprize, a stabilit scorul final, dup─â ce a fructificat un contraatac ├«n minutul 54. ├Äntre aceste dou─â reu╚Öite s-a insinuat golul lui Zajmovic, din minutul 42, care a adus speran╚Ťa ├«n tab─âra moldovenilor pe timpul pauzei. Meciul s-a ├«ncheiat cu 2-1 ╚Öi ÔÇŁc├óiniiÔÇŁ ├«╚Öi pot freca m├óinile de bucurie. ├Än conturile lor va intra o alt─â prim─â promis─â de fani, una asem─ân─âtoare celei de dup─â victoria cu Viitorul, de 15.000 de euro. O dovad─â ├«n plus c─â epoca romantic─â a fotbali╚Ötilor care luptau doar pentru culori a apus.