Un nou scandal zguduie fotbalul din Italia

Ultima actualizare:

    Sampdoria  este una dintre  echipele bănuite de blaturi
Sampdoria este una dintre echipele bănuite de blaturi

Presa peninsulară a anunţat că sportul – rege va fi lovit de un nou caz de corupţie, după ce în 2006 dosarul “Calciopoli” a dus la arestarea a peste 30 de persoane implicate în meciuri trucate.

Acum, lista anchetatorilor cuprinde 20 de cluburi şi 61 de persoane dintre care 52 sunt fotbalişti în activitate.

Miza: 33 de partide suspectate că ar fi fost aranjate. Printre echipele implicate se află şi unele de tradiţie din Italia, cum ar fi Atalanta, Novara, Siena şi Sampdoria.

Ca o comparaţie, după "Calciopoli", actualei campioane din Serie A, Juventus Torino, i-au fost retrase titlurile obţinute în 2005 şi 2006 şi clubul a fost retrogradat în liga a doua, procurorii demonstrând că echipa a fost implicată în mai multe meciuri aranjate la pariuri.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Gica Hagi alaturi de staff jpg
Nadia paralele montreal 1976 jpg
Florin Pirvu dedica victoria sotiei decedate jpg
Gigi Becali e pe lista neagră a stiliștilor foto: Facebook
sorana cirstea bucurie jpg
PSG castigatoare Liga Campionilor jpg
Nadia Comaneci presedinte Nicusor Dan jpg
GALA OFICIALA  NADIA COMANECI   50 ANI DE LA PRIMA NOTA DE 10 00  (29 05 2026) (1) jpg
image
image