Ungaria - România / Adrian Mutu face cât restul lotului

18 martie 2013
simeon stalpnicul png

Ţinând cont de numărul golurilor marcate la prima reprezentativă, Adi Mutu poate considera, pe bună dreptate, că ţine în spate naţionala României.

Cu Ungaria ┼či Olanda, speran┼úele ofensive ale Rom├óniei nu pot sta dec├ót ├«n Adrian Mutu. Cel pu┼úin a┼ča spune statistica din dreptul juc─âtorilor chema┼úi de Victor Pi┼úurc─â pentru cele dou─â partide decisive din preliminariile Cupei Mondiale. Mai exact, ÔÇ×Briliantul" are ├«n dreptul s─âu 34 de reu┼čite ├«n 75 de selec┼úii, dar niciodat─â nu s-a ├«nt├ómplat ca bilan┼úul lui Mutu s─â fie egal cu performan┼úele cumulate ale celorlal┼úi tricolori.

Astfel, adun├ónd golurile ├«nscrise pentru Rom├ónia de Ra┼ú, Tama┼č, Goian, Luchin, T─ânase, Torje, Laz─âr, Chipciu, Maxim, Stancu ┼či Grozav (restul de 12 fotbali┼čti convoca┼úi n-au marcat p├ón─â acum la na┼úional─â), ajungem tot la borna 34, atins─â de unul singur de Mutu.

De aproape un an ┼či jum─âtate ├«ncearc─â Adi Mutu s─â marcheze pentru Rom├ónia al 35-lea s─âu gol ┼či s─â-l egaleze astfel pe Gic─â Hagi ├«n clasamentul all-time al golgheterilor la echipa na┼úional─â. Ultimul meci al tricolorilor cu Mutu printre marcatori s-a jucat ├«n octombrie 2011, pe Arena Na┼úional─â, la un 2-2 contra Belarusului, ÔÇ×Briliantul" semn├ónd atunci ambele goluri ale Rom├óniei.

E într-o formă fizică excelentă

Revenit dup─â o lun─â de pauz─â cauzat─â de o problem─â muscular─â, Mutu a jucat 180 de minute ├«n dou─â meciuri la Ajaccio, adic─â maximum posibil, dovedind c─â e la parametri optimi din punct de vedere fizic. Astfel, la Budapesta, contra Ungariei, Mutu are ┼čanse mari s─â fie pentru prima dat─â titular ├«n campania pentru Mondialul de anul viitor din Brazilia. P├ón─â acum, ÔÇ×BriliantulÔÇŁ a bifat doar 23 de minute ├«n meciurile cu Turcia ┼či Olanda din toamna trecut─â.