Gol superb în Liga Campionilor: Haaland, fotbalist sau karatist?

Norvegianul Erling Haaland nu are milă de nimeni. Transferat în vară de Manchester City de la Borussia Dortmund, el și-a învins fosta formație cu o reușită fantastică. Meciul a avut loc în etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor și s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru englezi.

Haaland a marcat cel mai spectaculos gol din Liga Campionilor prin această lovitură de picior (Getty

Conduși pe propriul teren din minutul 56, după golul marcat de englezul Jude Bellingham, cei de la City au fost salvați în ultimele 10 minute de joc de torpila lui Stones (min. 80) și de reușita lui Haaland, ruptă parcă din filmele cu kung-fu. În minutul 84, norvegianul s-a înălțat în careu și a trimis mingea în poartă de la 1,8 m înălțime nu cu capul, ci cu piciorul, de parcă ar fi dat probă pentru a fi admis într-un film cu arte marțiale. La finalul meciului, antrenorul său, Pep Guardiola, a declarat că de două ori a mai văzut așa ceva în carieră: la Cruyff și la Ibrahimovic. ”Erling are această capacitate de a ridica piciorul foarte sus, este foarte flexibil şi este capabil să trimită balonul în poartă dintr-o astfel de poziţie. Oamenii care mă cunosc ştiu influenţa pe care Cruyff a avut-o asupra mea ca mentor. El a marcat un gol împotriva lui Atletico Madrid, cu mulţi ani în urmă, care seamănă foarte mult cu acest gol. De asemenea, mi-am amintit de Ibrahimovic, care are capacitatea de a ridica piciorul până la nivelul barei”, a spus ibericul la conferința de presă de după meciul din Liga Campionilor.

Pentru Haaland, aceasta a fost al 13-lea gol marcat pentru City în toate competițiile. Iar lista reușitelor se va mări considerabil în acest sezon, la cum joacă.