Insuportabil! Englezii şi tunisienii au jucat cu insecte în gură şi în ochi

Jesse Lingard s-a luptat cu insectele la Volgograd

Meciul Anglia – Tunisia (2-1) s-a disputat la Volgograd în condiţii insuportabile pentru fotbalişti.

Anglia a fost ultima naţională mare care şi-a făcut debutul la Cupa Mondială. Luni seară, britanicii au avut un meci la îndemână, contra Tunisiei, dar au tremurat pentru victorie până în minutele de prelungire. Una dintre explicaţiile jocului sub aşteptări al englezilor, în special în repriza a doua, e una de natură extra-fotbalistică.

Mai exact, arena din Volgograd a fost invadată de o mulţime de „spectatori” fără bilet. E vorba de nişte insecte supărătoare care i-au chinuit pe fotbaliştii celor două echipe încă de la încălzire. „Erau mai multe decât am crezut în primă fază. Ne intrau în ochi şi în gură”, a relatat eroul englezilor, Harry Kane, autorul dublei cu care a fost depăşită Tunisia.

Dacă atacantul lui Tottenham a reuşit să marcheze în ciuda zburătoarelor de pe teren, un alt internaţional englez, mijlocaşul Jesse Lingard, s-a făcut de râs în prima repriză cu câteva ratări monumentale. Organizatorii ruşi erau avertizaţi de această invazie, ţinând cont că Volgograd e situat pe fluviul Volga, iar oraşul e înconjurat de o multitudine de bălţi. Din păcate, aplicarea de insecticid n-a fost suficientă şi rămâne de văzut dacă celelalte trei meciuri programate la Mondial pe Volgograd Arena se vor disputa în aceleaşi condiţii supărătoare.