Juventus și-a luat „adio” de la Liga Campionilor. Ce echipe merg în optimi

Juventus Torino și-a luat „adio” de la Liga Campionilor, după înfrângerea suferită, marți, pe terenul lui Benfica Lisabona, aceasta din urmă impunându-se cu 4-3. Gruparea italiană repetă experiența neplăcută din 2013/2014, când s-a oprit tot în faza grupelor competiției. În aceste condiții, miza pentru formația din Torino devine finalizarea grupelor pe locul trei, astfel încât să poată „retrograda” măcar în Liga Europa, cu toate că eliminarea din cea mai tare competiție intercluburi o privează de aproximativ 20 de milioane de euro.

Cel mai bun scenariu pentru Juventus devine „retrogradarea” în Liga Europa (FOTO: EPA)

„Am avut o abordare greșită și am fost prea «moi» în apărare, în prima repriză. Suntem dezamăgiți și furioși că am ieșit din Liga Campionilor. Acum, trebuie să ne concentrăm pe campionat, dar și pe meciul cu PSG, de săptămâna viitoare, pentru că trebuie să obținem măcar calificarea în Liga Europa.
Nu consider că este un eșec acest sezon. Am făcut multe greșeli, dar așa este în fotbal, mai apar și înfrângeri. Trebuie să continuăm să muncim. Nu renunț, trebuie să mergem mai departe. Această eliminare doare foarte mult, dar trebuie să o acceptăm și să transformăm dezamăgirea în motivație pentru următorul meci, cu Lecce.
Nu este startul de sezon pe care l-am așteptat, dar calificarea în Liga Europa rămâne un obiectiv important”
, a comentat antrenorul lui Juventus, Max Allegri. Juventus „se luptă” pentru locul care duce spre Liga Europa cu Maccabi Haifa, cu care e la egalitate de puncte - trei.

Mai greu fără Haaland

Veștile n-au fost prea grozave nici pentru Manchester City, care deși calificată în optimile Ligii Campionilor, a avut emoții cu „perla” echipei, Erling Haaland - atacantul norvegian a părăsit terenul, după 46 de minute de joc în partida din deplasarea de la Borussia Dortmund (0-0). „Au fost trei lucruri cu Erling. L-am simțit obosit, dar trebuie să vă spun că medicul îmi spusese, înainte de meci, că Haaland a avut și febră. Al treilea aspect are legătură cu o lovitură pe care a primit-o în picior. De aceea nu am putut să îl mai folosim în repriza a doua. După meci, am văzut că mergea OK”, a punctat antrenorul „cetățenilor”, Pep Guardiola.

Scorul serii a fost consemnat de Paris Saint-Germain, care a învins Maccabi Haifa într-un mod categoric, cu 7-2, în vreme ce Real Madrid a înregistrat primul său meci pierdut în grupele competiției din sezonul curent.
După meciurile de marți, PSG, Benfica Lisabona, Chelsea Londra și Borussia Dortmund și-au asigurat prezența în optimile de finală ale Ligii Campionilor, pe lângă Real Madrid, Manchester City, Bayern München, Napoli SSC și Club Brugge, ultimele patru formații și PSG neavând nicio înfrângere în grupe.