Ce a învățat Mihaela Geoană de la femeile pe care le-a salvat de cancer la sân: „Pe Ana am vaccinat-o acum 15 ani…”

#Exclusiv Click!

Mihaela Geoană e un exemplu pentru femei și a salvat multe vieți. Ca Președinte al Fundației Renașterea, femeia de afaceri a ajutat și multe femei diagnosticate cu cancer la sân să se vindece și să ducă în continuare o viață normală.

Pentru că știe cât de importante sunt analizele și controalele anuale la doctor, Mihaela Geoană a fost atentă și cu fiica ei, Ana, care are acum 30 de ani.

“Ana face foarte mult sport, duce o viață sănătoasă, mănâncă sănătos. Am vaccinat-o la 14 ani anti-HPV, am vorbit cu medici, m-am interesat, am vaccinat-o în urmă cu 15 ani, la prima campanie. Am intrebat oncologi și m-au sfătuit cu ochii închiși să o vaccinez. Este bine!”,  ne-a spus Mihaela Geoană a cărei fiică, Ana, are un adevărat exemplu de urmat în mama ei.

“Sunt absolut impresionată de bucuria lor de viață”

De la femeile pe care le-a ajutat să se trateze, Mihaela Geoană a avut multe învățăminte de tras.

“Am învățat că nu apreciem sănătatea așa cum o apreciază femeile care au trecut printr-o asemenea cumpănă. Sunt absolut impresionată de bucuria lor de viață, de dorința lor de a se implica, de multe ori găsesc credința după un asemenea diagnostic. Sunt niște femei minunate!”,  povestește Mihaela Geoană despre acest subiect delicat.

“Dacă depistăm în stadiul  1 sau 2 această boală, ea se vindecă în 80 % din cazuri”

Soția lui Mircea Geoană crede în puterea vindecării și a credinței și știe și a învățat de-a lungul timpului cu ajutorul Fundației Renaștarea cât de important este să avem grijă de noi.

Cancerele feminine pot fi învinse și avem sute de femei care au trecut prin această boală și sunt sănătoase și ele trebuie să fie un exemplu. Dacă îl depistăm la timp, cancerul de col uterin și cancerul de sân pot fi vindecate. În afară de a avea o viață sănătoasă, trebuie să ne facem analizele și am văzut atâtea exemple în care fie întâmplător o femeie s-a dus să își fac analizele, fie a depistat la dus o anomalie, s-a dus la medic. Dacă depistăm în stadiul  1 sau 2 această boală, ea se vindecă în 80 % din cazuri. Este păcat să nu avem grijă de sănătatea noastră. După 40 de ani, mamografia ar trebui făcută o dată la doi ani”, spune Mihaela Geoană cu certitudine.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
amalia nastase si fiica ei emma la vorbeste lumea jpg
Saveta Bogdan, Gheorghe Turda, foto arhiva jpg
Anda Adam, Joseph, foto Instagram jpg
Roxana Ostroveanu atelier
Maia Morgenstern, foto Facebook jpg
oana roman instagram jpg
Fuego are soluții pentru kilogramele în plus  “Am sacouri pentru fiecare categorie de kilograme pe care o am”
Andreea Marin, foto Instagram jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net