Incendiu devastator într-un club din Macedonia de Nord: cel puțin 59 de morți și peste 150 de răniți. Tragedia amintește de incidentul de la Colectiv!

Ultima actualizare:

Cel puțin 59 de tineri și-au pierdut viața într-un incendiu izbucnit în noaptea de sâmbătă spre duminică într-un club din Macedonia de Nord. Dezastrul amintește de noaptea de vineri, 30 octombrie 2015, când peste 60 de oameni și-au pierdut viața în clubul Colectiv din București.

 Un incendiu devastator a izbucnit într-un club din Macedonia / foto: Shutterstock
Un incendiu devastator a izbucnit într-un club din Macedonia / foto: Shutterstock

UPDATE 19.00: Clubul din Kocani nu avea licență de funcționare, au anunțat autoritățile din Macedonia de Nord.

Ministrul de Interne macedonean a precizat că sunt 20 de persoane considerate suspecte în cazul tragediei de duminică dimineață.

UPDATE 16.00: Cel puţin 59 de persoane au murit şi peste 150 au fost rănite în incendiul izbucnit în noaptea de sâmbătă spre duminică într-un club de noapte din Macedonia de Nord, a declarat ministrul de interne Pance Toskovski.

Acesta a precizat că au fost emise mandate de arestare pe numele a patru persoane în cadrul anchetei privind cauzele tragediei.

Știrea inițială

Tragedie de proporții în orașul Kocani, din estul Macedoniei de Nord! Un incendiu devastator a izbucnit în timpul unui concert defășurat la clubul de noapte „Pulse”, unde se aflau aproximativ 1.500 de persoane. Potrivit agenției de presă MIA și Ministerului de Interne, până la această oră, cel puțin 51 de persoane și-au pierdut viața, iar alte 100 au fost rănite. Tragedia a avut loc în jurul orei 03:00 (02:00 GMT), în timpul unui concert susținut de trupa de hip-hop DNK, de altfel o formație populară în Macedonia.

O tragedie care amintește de Colectiv

Majoritatea celor prezenți erau tineri, veniți să asiste la evenimentul care a început la miezul nopții. Conform „The Guardian”, incendiul ar fi fost cauzat de utilizarea unor dispozitive pirotehnice, similar ca în cazul tragediei de la Colectiv, din București, când 65 de tineri au murit, iar 160 de oameni au fost răniți:

În momentul aprinderii, scânteile au prins tavanul, care era din material ușor inflamabil după care pentru o perioadă foarte scurtă de timp focul s-a extins pe toată discoteca, creând un fum gros”, a declarat Panche Toshkovski, ministrul Afacerilor Interne în Guvernul Macedoniei de Nord, pentru agenția de știri AFP, într-o conferință de presă susținută după incident.

Concert organizat într-o clădire cu gratii

Întrebat despre autorizația discotecii, Panche Toshkovski a declarat că mai multe persoane au fost deja reținute. El a subliniat că vor fi trase la răspundere persoanele implicate în organizarea evenimentului într-o clădire cu gratii la feronerie, situată în apropierea altor locuințe. 

Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
www.playsport.ro
image
sportpesurse.ro
image
www.bugetul.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
front 1 jpg
pescar jpeg
George Simion jpg
Alimentele pe care un specialist in siguranta alimentara nu le ar pune niciodata in cos la supermarket, foto Shutterstock jpg
6 act 5 vreme rea jpeg
Ce este Hantavirusul, infectia care a ucis o pe sotia lui Gene Hackman, foto Shutterstock, Pinterest jpg
Alimente pe baza de plante, foto Shutterstock jpg
index (2) webp
image
actualitate.net
image
actualitate.net