Național
Pagina 145

A fost sfinţit «Marele Mir» 40 de ingrediente, o cameră specială, trei zile de pregătire. Unde se păstrează lichidul?
40 de ingrediente, o cameră specială, trei zile de pregătire. În total 520 de litri din „Marele Mir” au fost sfinţiţi în Joia Mare, într-o slujbă specială, de către Patriarhul României, Daniel.
Național
Prima reacție a managerului Spitalului Sfântul Spiridon din Iași, după acuzațiile privind decesul a doi medici rezidenți și un brancardier. Din ce cauze au murit angajații
Managerul Spitalului Clinic de Urgență „Sfântul Spiridon” din Iași, Dr. Daniel Timofte, a declarat joi că decesele celor doi rezidenți, dar şi a unui brancardier din unitatea medicală au fost cauzate de probleme medicale.
Național
Când ajunge Lumina Sfântă de la Ierusalim în România. Secretele candelei în care este ținută
În acest an este pentru a 16-a oară când o delegație a Patriarhiei Române pleacă la „Sfântul Mormânt” de la Ierusalim să aducă ”Lumina”. Este primită cu precizie de metronom sâmbătă 19 aprilie între orele 14.10-14.15 iar apoi adusă cu un avion special pe aeroportul Henri Coandă pentru a fi împărțită
Național
Tragedie în Joia Mare. Un copil de trei ani a murit după ce a băut o substanță toxică dintr-o sticlă de suc
Un incident cutremurător a avut loc în Joia Mare, la o stână din județul Bacău. Un copil de doar trei ani și-a pierdut viața după ce a băut din greșeală o soluție toxică folosită pentru deparazitarea oilor.
Național
ANM a emis trei coduri galbene de vânt. Vinerea Mare vine cu vijelii și grindină
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o informare meteo valabilă la nivel național, care anunță intensificări ale vântului, ploi torențiale și fenomene meteo extreme în mai multe regiuni ale țării.
Național
Tragedii în lanț la Spitalul Sf. Spiridon. Al treilea deces inexplicabil în doar câteva săptămâni. Un brancardier, în vârstă de 54 de ani, a murit subit
Valul de tragedii care a lovit în ultimele săptămâni Spitalul Clinic de Urgență „Sfântul Spiridon” din Iași continuă.
Național
Riscuri majore la un baraj important din România. Autoritățile declanșează măsuri imediate pentru protejarea populației
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Hunedoara a convocat o ședință extraordinară pentru a evalua starea Barajului Valea de Pești și a adopta măsuri urgente care să garanteze siguranța localnicilor din aval.
Național
Stațiunea din România care va fi goală în minivacanța de Paște. Peste 500 de unități de cazare au rămas închise din cauza lipsei turiștilor
În acest an, stațiunea Rânca, un important punct de atracție turistică din județul Gorj, a rămas aproape pustie în minivacanța de Paște
Național
Construcție finalizată pe DN 57. Cum arată noua structură din beton impunătoare
Clisura Dunării, una dintre cele mai pitorești și frecventate zone turistice din sud-vestul țării, are de acum o infrastructură rutieră mai sigură.
Național
Tunelul din România care va fi deschis traficului feroviar după 4 ani și jumătate de întârziere. Cu ce viteză vor circula trenurile
Tunelul din România care va fi deschis traficului feroviar după 4 ani și jumătate de întârziere.
Național
Rareș, tânărul care a murit după o supradoză, avea în corp șase droguri de mare risc. Maru, cel care a transmis agonia live pe TikTok, a fost reținut
Tudor Duma, cunoscut în mediul online drept Maru, a fost reținut de procurorii DIICOT după ce un tânăr de 20 de ani, Rareș, a murit în urma unei supradoze.
Național
Destinațiile unde poți ajunge în Europa, dacă zbori de pe singurul aeroport construit de la zero în România în ultimii 50 de ani
Aeroportul Internațional Brașov – Ghimbav este cel mai nou punct aerian de plecare și sosire din România, construit de la zero după mai bine de jumătate de secol.
Național
Atenție, șoferi! Noua lege antidrog la volan. Ce trebuie să ai la tine dacă nu vrei să ajungi după gratii
O nouă lege care vizează conducătorii auto ce folosesc substanțe psihoactive este pe cale să schimbe regulile jocului în trafic. Inițiativa legislativă aflată în dezbatere prevede pedepse aspre nu doar pentru consumul de droguri, ci și pentru administrarea anumitor medicamente fără rețetă.
Național
Cine poate primi 50.000 de euro din partea statului. Ce condiții trebuie îndeplinite
Fermierii care cresc aceste animale vor putea primi un ajutor însemnat din partea autorităților! Dacă vor depune cererile de finanțare în această vară, ei vor primi nu mai puțin de 50.000 de euro din partea Guvernului!
Național
Drumul spectaculos, prea puțin cunoscut, pe care trebuie să îl parcurgi de Paște sau în minivacanța de 1 mai. Este cunoscut drept „Drumul Comorilor”
Țara noastră este un adevărat cufăr de comori atunci când vine vorba despre potențialul turistic. Însă, de multe ori drumul către un anumit loc poate fi chiar mai spectaculos decât destinația în sine!
Național
România s-a cutremurat din nou! Gheorghe Mărmureanu: „De Paște, paharele nu se vor zgâlțâi pe masă.” Ce măsuri drastice luase Ceaușescu după cutremurul din 1977
România s-a cutremurat din nou! Înainte de Paște, Gheorghe Mărmureanu dă verdictul.
Național
Primul tren modernizat din fonduri europene a intrat astăzi în circulație. Cum arată și ce sumă s-a investit în proiect
CFR Călători a anunțat că primul tren modernizat prin PNRR intră astăzi în circulație, respectiv pe 16 aprilie 2025. Ruta de călătorie va fi din București-Nord către Constanța.
Național
Recalcularea pensiilor este aproape finalizată. Statul promite plata retroactivă începând din luna mai
Procesul de recalculare a pensiilor, prevăzut de noua lege intrată în vigoare în 2024, se apropie de final, după o întârziere considerabilă de opt luni.
Național
Cine este Rareș, zis „Castron”, tânărul găsit mort în propria locuință. La 13 ani, prietenul lui Vlad Pascu făcea furori la emisiunea „Next Star”
Andrei C., un tânăr de numai 21 de ani, a fost găsit fără suflare în garsoniera în care locuia singur, într-un bloc modest din cartierul Rahova, București.
Național
Cât costă prima mașină electrică produsă în România. Va fi lansată în această primăvară
Ford Puma Gen-E este prima mașină electrică produsă în România. Iată care este prețul de pornire al acestui automobil!
Național
Tragedie în Săptămâna Mare. Un bărbat și-a omorât tatăl, cu mașina, din greșeală
Un accident cumplit a avut loc, marți, în localitatea Mileanca, din judeţul Botoşani. Un bărbat în vârstă de 75 de ani a murit după ce a fost lovit mortal chiar de fiul său, în curtea casei.
Național
Piedone anunță sancțiuni uriașe pentru furnizorii de energie și gaze care încalcă plafonarea prețurilor
Furnizorii de energie electrică și gaze care încalcă legea vor fi, în curând, în vizorul autorităților.
Național
O femeie din Cluj a pierdut 100.000 de lei, păcălită de falși polițiști și bancheri. Autoritățile trag un semnal de alarmă
O femeie din Cluj a fost păcălită să ia un credit de 100.000 de lei, sub pretextul că „ajută Poliția la o anchetă”.
Național
Unul dintre prietenii lui Vlad Pascu a fost găsit fără suflare în apartamentul său. Ce s-a întâmplat
Un tânăr în vârstă de 20 de ani a fost găsit fără viață marți, 15 aprilie, într-un apartament din Sectorul 2 al Capitalei.
Național
Cum se pregătește „Marele Mir”, lichidul secret al creștinilor. Când va fi sfințit
40 de ingrediente, o cameră specială, 56 de amfore, mari și mici. În total 520 de litri din „Marele Mir”, ingredientul sacru al bisericilor naționale creștine autocefale sunt sfințiți joi, 17 aprilie într-o slujbă specială de către patriarhul României, Daniel.
Național
Gigi Becali, sare la gâtul lui Jennifer Lopez. Ce spune despre concertul artistei din Capitală: „Vreți fustă? Pe câmp”
După ce s-a anunțat că Arena Națională va găzdui în această vară evenimente extrasportive care ar pune în pericol desfășurarea meciurilor echipei sale, Gigi Becali a explodat. De altfel, inițial, se credea că și Jennifer Lopez își va susține concertul din 27 iulie tot aici, însă, a anunțat că show-u
Național
Telefonul mobil, somnul furat și mintea obosită. Recomandările specialiștilor pentru un somn sănătos
Timpul excesiv petrecut în fața ecranelor, mai ales înainte de culcare, ar putea crește riscul de insomnie cu până la 59%, avertizează experții în somnologie. Tot mai mulți români se confruntă cu nopți albe din cauza tehnologiei, dar există soluții.
Național
Românii comandă masa de Paște direct la ușă! Cât te costă să-ți comanzi preparatele preferate
Românii schimbă modul în care sărbătoresc Paștele. Dacă în trecut masa festivă era pregătită în casă, în 2025 tot mai mulți optează pentru preparate comandate online, livrate direct la ușă. De la friptură de miel și sarmale, până la cozonaci și pască, ofertele de catering au devenit mai bogate.
Național
Alertă meteo! Cod galben de vânt puternic și instabilitate atmosferică în mai multe județe din țară
Meteorologii de la Administrația Națională de Meteorologie (ANM) au emis o nouă atenționare
Național
Orașul din România unde locuitorii decid ce fac cu banii veniți de la autorități. Primăria pune la dispoziție 1,5 milioane lei pentru proiecte comunitare
Orădenii sunt din nou invitați să participe direct la dezvoltarea orașului, prin propunerea și votarea unor proiecte menite să îmbunătățească viața în cartierele în care locuiesc.
Național