Panică la o școală din Sectorul 5 cu doar o zi înainte de vot! Miros puternic de gaze la secția unde votează Nicușor Dan

Ultima actualizare:

Sâmbătă dimineață, o școală din Sectorul 5 a devenit centrul unei intervenții de urgență după ce un miros puternic de gaze a fost semnalat în clădire. Școala Gimnazială Nr. 130, folosită și ca secție de vot, a atras atenția locuitorilor și autorităților cu puțin timp înainte de alegerile pentru Primăria Capitalei, generând panică și restricții de trafic.

Miros de gaze la o şcoală din Sectorul 5, cu 24 de ore înainte de alegeri / foto: Profimedia
Miros de gaze la o şcoală din Sectorul 5, cu 24 de ore înainte de alegeri / foto: Profimedia

Potrivit Poliției Capitalei, incidentul a fost semnalat sâmbătă, în jurul orei 10:35, de jandarmul aflat în serviciul de pază la secțiile de votare nr. 884 – 890. Acesta a observat un miros de gaze în interiorul clădirii și a anunțat imediat structurile de intervenție. La fața locului au sosit echipaje ISU București – Ilfov, inclusiv structuri CBRN specializate în substanțe periculoase, polițiști din cadrul Brigăzii Rutiere și Secției 18, precum și reprezentanți ai operatorului de distribuție a gazelor.

Pentru siguranța locuitorilor și a echipelor, traficul rutier în zona școlii a fost restricționat temporar, permițând specialiștilor să intervină rapid și eficient.

Autoritățile spun că mirosul vine din canalizare, nu de la o scurgere de gaz

Pentru asigurarea accesului rapid al specialiştilor şi desfăşurarea în siguranţă a intervenţiei, traficul rutier a fost temporar restricţionat în zona adiacentă unităţii de învăţământ, cu sprijinul poliţiştilor rutieri. Menţionăm că, în cursul zilei precedente, în aceeaşi zonă a fost semnalat un eveniment similar, iar în urma verificărilor efectuate la acel moment, a rezultat că mirosul nu provenea de la o scurgere de gaz metan, ci din sistemul de canalizare, fără a prezenta risc pentru cetăţeni", au afirmat reprezentanţii Poliţiei Capitalei.

Ei au subliniat că și de această dată concluzia specialiștilor a fost aceeași: „verificările efectuate astăzi de către specialişti au confirmat din nou că mirosul provine tot de la canalizare şi nu există niciun pericol pentru populaţie sau pentru desfăşurarea procesului electoral”.

Incidentul a atras atenția pentru că școala este și secție de alegeri, iar mirosul de gaze a provocat agitație. În plus, Școala Gimnazială Nr. 130 este secția de votare la care își exercită dreptul de vot președintele României, Nicușor Dan.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
telefon, foto shutterstock jpg
casa curte gradina e1697701301648 webp
masacru paste captura video jpg
Cozonac cu aluat oparit 696x392 jpg webp
thumbnail Lenjerii de pat din bumbac  jpg
pexels liza summer 6383191 jpg
Masa de Paste, foto Shutterstock jpg
oua freepik jpg
image
image