Depui la ANAF declaraţii doar online

Ultima actualizare:

    Declarațiile fiscale nu vor mai putea fi completate pe hârtie, ci doar în format online
Declarațiile fiscale nu vor mai putea fi completate pe hârtie, ci doar în format online

ANAF schimbă regulile. Începând cu 1 ianuarie 2017, nu va mai primi, pe hârtie, nici o declarație care se poate depune online. Anunțul a fost făcut astăzi de Dragoș Doroș, președintele instituției.

"Vrem să implementăm un dialog informatic cu contribuabilii. De la 1 ianuarie 2017, nu vom mai primi pe format hârtie nici o declarație care se poate depune online. Am constatat că există o oarecare rezistență a profesioniștilor în a le depune online. Spre exemplu, Declarația 112, privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate, în anumite zone din țară se depune încă pe hârtie în proporție de 40%", a explicat Doroș, citat de news.ro.

Președintele ANAF a precizat că măsura vizează 6-7 declarații. Prin implementarea noului sistem se dorește eliminarea cozilor de la ghișee.

Anual, administrațiile fiscale eliberează în medie peste 5 milioane de adeverințe de venit și peste 300.000 de certificate de atestare fiscală.

Totodată, acesta a precizat că Fiscul nu va mai bloca toate conturile debitorului la poprire, ci doar unul şi numai pentru suma datorată.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
titlu Cum să îți amenajezi grădina visurilor Top 5 sfaturi de urmat  pentru un rezultat de impact jpg
prima femeie arhitect in romania   virginia andreescu haret jpg
accident cluj sanpaul foto facebook cluj capitala jpg
cozonac shutter jpg
trafic, foto shutterstock jpg
agricultura, foto Shutterstock jpg
tren nou produs de pesa vandalizat înainte de a transporta v0 ohzhl6yl7yrg1 webp
port turistic jurilovca foto primaria jurilovca jpg
image
image