Un TIR care transporta nitrocalcar a luat foc pe Autostrada A2. Când va fi reluată circulația pe sensul spre București
Joi dimineață, autoritățile au intervenit de urgență pe Autostrada A2, după ce un TIR care transporta nitrocalcar a luat foc. Incidentul s-a produs chiar la stația de taxare Fetești, iar circulația pe sensul de mers către București a fost blocată. Din fericire, pompierii au reușit deja să lichideze incendiul.

Potrivit informațiilor de la adevarul.ro, un TIR care transporta nitrocalcar a luat foc joi dimineață, pe Autostrada A2. Incidentul s-a produs chiar în dreptul stației de taxare Fetești, iar circulația pe sensul de mers către Capitală a fost blocată. Camionul transporta 24 de tone de uree atunci când a izbucnit incendiul.
La fața locului s-au deplasat de urgență trei autospeciale de stingere, alături de un echipaj SMURD, o autospecială CBRN, cât și de trei autospeciale de primă intervenție și comandă. Din fericire, pompierii au reușit să stingă incendiul.
Incendiul a fost lichidat
„În jurul orei 08:30, dispeceratul inspectoratului a fost sesizat cu privire la producerea unui incendiu, izbucnit la un camion încărcat cu 24 tone de uree, pe A2, la Stația de taxare Fetești. La locul solicitării au fost alocate trei autospeciale de stingere, un echipaj SMURD, o autospecială CBRN și trei autospeciale de primă intervenție și comandă.
La sosirea forțelor de intervenție incendiul se manifesta cu flacără deschisă și degajări mari de fum. A fost creat un perimetru de siguranță de aproximativ 150 de metri. Incendiul a fost lichidat”, a informat ISU Ialomița.
Când va putea fi reluată circulația
La locul unde s-a produs incendiul urmează să ajungă și un alt camion care va colecta încărcătura care nu a fost afectată de foc. „În urma măsurătorilor efectuate de CBRN, nu a fost identificat niciun compus”, a mai precizat ISU Ialomița, conform sursei citate.
Autoritățile încearcă acum să stabilească care a fost cauza incendiului. Din fericire, nu au fost înregistrate victime și se estimează că circulația va putea fi reluată în condiții normale în jurul orei 11:00. Incendiul a fost lichidat, iar acum se încearcă stabilirea cauzei care a provocat focul. Din fericire, în urma incendiului nu au fost înregistrate victime.



































