Mihaela Bilic a surprins o discuție savuroasă într-un magazin. Ce au spus două vânzătoare despre pâine și slăbit: „Am privit-o cu drag”

22 iunie 2026 17:58

Mihaela Bilic a publicat pe pagina sa de Facebook o poveste amuzantă și sinceră despre relația românilor cu pâinea, unul dintre alimentele care provoacă cele mai multe dileme atunci când vine vorba despre diete și slăbit.

Mihaela Bilic despre pâinea albă / Foto: arhivă

Medicul nutriționist a povestit cum o simplă vizită într-un supermarket de cartier s-a transformat într-o experiență care i-a confirmat încă o dată cât de greu este pentru mulți oameni să renunțe la produsele de panificație.

Discuția dintre două vânzătoare care i-a atras atenția

Potrivit Mihaelei Bilic, totul s-a petrecut aproape de ora închiderii, când cele două vânzătoare din magazin stăteau de vorbă în lipsa clienților.

„Fără să vreau, prind un schimb de replici și zâmbesc: era despre slăbit”, a scris aceasta.

Una dintre femei încerca să își încurajeze colega pentru că mănâncă legume.

Foarte bine că mănânci legume, astea nu îngrașă!”, i-a spus aceasta.

Răspunsul a venit imediat:

Da, dar le mănânc cu pâine”, a recunoscut cealaltă.

Replica a fost urmată de o observație fermă din partea colegei sale:

„Foarte rău, uită-te la mine, sunt în a 3-a zi fără pâine și se cunoaște!”

Mihaela Bilic spune că nu a mai aflat continuarea discuției, deoarece s-a îndreptat chiar spre raionul de pâine.

Nutriționista căuta o pâine albă cu maia

Ajunsă la raft, specialistul în nutriție a început să caute un produs pe care îl cumpără în mod obișnuit.

Știam că au o pâine care îmi place și scotoceam pe raft s-o găsesc”, a povestit ea.

Observând că nu găsește produsul dorit, una dintre vânzătoare s-a apropiat pentru a-i oferi ajutor.

„Aveați o pâine albă cu maia și nu o găsesc”, i-a spus Mihaela Bilic.

Femeia a încercat să îi recomande alte variante.

„Luați din asta integrală sau cu semințe, tot cu maia este.”

Cu toate acestea, nutriționista a răspuns fără ezitare:

„O vreau pe cea albă.”

Surprinsă de alegere, vânzătoarea a întrebat-o:

„Da de ce, e mai bună?”

„Tuturor ne place pâinea albă”

Mihaela Bilic mărturisește că și-a dat seama imediat ce aștepta interlocutoarea de la ea.

„Am privit-o cu drag pentru că mi-am dat seama că spera să afle de la mine secretul pâinii care nu îngrașă, strategia prin care ar putea să mănânce făinoase și să slăbească.”

Nutriționista i-a explicat că alegerea sa nu are legătură cu vreo proprietate specială a produsului, ci pur și simplu cu preferințele personale.

„Toată pâinea e la fel, dar mie îmi place aia albă pentru că nu e densă, are gust mai bun și coajă mai groasă”, a explicat aceasta.

La finalul conversației, vânzătoarea i-a oferit și explicația pentru care produsul lipsea de pe raft.

„Veniți mâine pe la prânz ca să prindeți, asta albă se vinde repede.”

Replica a determinat-o pe Mihaela Bilic să tragă o concluzie simplă:

„Vedeți doamnă, tuturor ne place pâinea albă!”

În încheierea postării, medicul nutriționist a transmis un mesaj cu care mulți dintre urmăritorii săi s-au identificat.

„Nu căutați vreo filozofie în povestea mea, am vrut doar să vă confirm, dacă mai era nevoie, că tuturor ne e greu când vine vorba de slăbit. Și de renunțat la pâine.”

Mai multe