Cum se prepară „Tăvălita”, desertul care aduce gustul satului în oraș. Mihaela Bilic: „Am aflat-o de la credincioasele din comuna Bănești”
Chiar dacă afară ninge și frigul e la putere, unele rețete ne aduc aminte de căldura și simplitatea satului românesc. „Tăvălita” este una dintre acestea, un desert dulce și aromat, care se poate duce la biserică sau savura acasă, indiferent de anotimp. Nutriționista Mihaela Bilic a ales să împărtășească cu urmăritorii ei această rețetă tradițională, amintindu-ne de obiceiurile culinare din comuna Bănești, Valea Prahovei.
Nutriționista Mihaela Bilic a împărtășit cu ceva timp în urmă pe rețelele sociale o rețetă tradițională din comuna Bănești, Valea Prahovei, care a stârnit imediat curiozitatea urmăritorilor. Este vorba despre „Tăvălita”, un desert simplu, dar plin de savoare, cu blat pufos, cremă de cacao și nucă de cocos.
Potrivit Mihaelei Bilic, blatul se prepară din margarină, zahăr, miere, lapte, ou și făină, amestecate cu bicarbonat stins. După coacere, se taie bastonașe de dimensiunea unui deget, care se tăvălesc prin crema bogată de cacao și nucă de cocos rasă. Crema se obține din zahăr, cacao, lapte, margarină și esență de rom, rezultând o textură asemănătoare unei ciulama.
„Rețeta de «TĂVĂLITĂ», așa cum am aflat-o de la credincioasele din comuna Bănești, Valea Prahovei.
BLATUL:
- 30 g margarină
- 150 g zahăr
- 2 linguri miere
- 100ml lapte
- 300g făină
- 1 linguriță bicarbonat stins cu puțin oțet
- 1 ou
„E pe toate gusturile”
Se amestecă margarina cu zahărul, mierea și laptele și se pun pe foc la topit, fără se fiarbă. Se lasă la răcorit, se încorporează oul, făina și bicarbonatul. Se coace în tavă unsă și tapetată cu hârtie circa 30 min.
CREMA:
- 250g zahăr
- 2 linguri cacao
- 15 linguri lapte
- 150g margarină
- esență de rom după gust
- 200g nuca de cocos rasă
Se fierbe laptele cu zahar și cacao, se adaugă margarina și romul. Crema trebuie să fie ca o ciulama. Blatul se taie bastonașe de dimensiunea unui deget care se tăvălesc prin cremă și apoi prin nucă de cocos rasă”, a explicat Mihaela Bilic.
Nutriționista explică și legătura acestei prăjituri cu tradițiile: „Când se apropie Sfânta Paraschiva e timpul de cules mere și nuci. Și e prilej de «Tăvălită», o prăjitură pe care femeile din satul în care am copilărit o duc la biserică. Așa a rămas în mintea mea, «Tăvălita» asociată cu toamna și sunt sigură că la origine, prăjitura era tăvălită prin nucă românească, nu prin nucă de cocos, dar ce să faci, trebuie și biserica să țină pasul cu noutățile nutriției (...)
De ce e bună de dus la biserică? Pentru că nu e nevoie de linguriță ca să o mănânci, iar dacă se usucă tot bună e, ca un pișcot aromat. Și probabil pentru că, dulce fiind și cu rom din belșug, chiar e pe toate gusturile”.