7 goluri pentru Cristina Neagu, CSM București s-a impus cu 28-29 pe terenul lui Buducnost

15 ianuarie 2022 20:01   Alte sporturi

Campioană a României la handbal, echipa feminină CSM Bucureşti a obținut o victorie clară, 28-20 (15-9), în sala lui Buducnost Podgorica (Muntenegru), în etapa cu numărul 10 din grupa A a Ligii Campionilor. Cu 7 goluri marcate în poarta echipei cu care a câștigat titlul continental în 2015, Cristina Neagu totalizează 63 în această ediție, fiind pe locul 2 la 5 goluri de Nora Mork (Vipers) în clasamentul golgheterilor.

După un început echilibrat de meci, CSMB a izbutit să se desprindă la 5 goluri în minutul 24 (11-6). Buducnost s-a apropiat amenințător în al doilea mitan (18-16, în minutul 42), moment din care „Tigroaicele” au izbutit șase goluri la rând (24-16). Pentru CSMB au marcat Cristina Neagu (7 goluri / 14 aruncări), Yvette Broch (5/5), Emilie Hegh Arntzen (3/3), Elizabeth Omoregie (3/5), Malin Larsen Aune (2/2), Carmen Martin Berenguer (2/2), Alexandra Dindiligan (2/2), Samara Da Silva Vieira (1/2), Angela Stoica (1/1), Siraba Dembele Pavlovic (1/2) și Ema Ramusovic (1/1). Principala realizatoare a lui Buducnost a fost Ivona Pavicevic, cu 7 goluri din 11 aruncări. De la formația noastră s-au remarcat portarii Jelena Grubisic (8 aruncări apărate din 24 / 33,33%) și Marie Skurtveit Davidsen (2 din 6 / 33,33%).

În urma acestui succes, CSM totalizează 10 puncte și urcă pe locul 4, urmând a disputa restanța cu Brest din etapa a 9-a miercuri, 19 ianuarie. În această rundă s-a mai disputat meciul Rostov pe Don - Team Esbjerg 25-27. Meciul Team Esbjerg - Podravka e reprogramat în 29 ianuarie, iar data de disputare a confruntării Brest - FTC Budapesta nu a fost încă stabilită. Pe primele trei locuri în clasament se află Team Esbjerg (15 puncte / 9 meciuri), Rostov pe Don (14p / 10m) și FTC Rail Cargo Hungaria (14p / 9m).

În această ediția a Ligii Campionilor, CSM Bucureşti a mai înregistrat următoarele rezultate: 21-22 cu Team Esbjerg, 27-30 cu Rostov-Don, 36-31 cu Podravka Koprivnica, 25-22 cu Borussia Dortmund, 30-22 cu Buducnost, 29-30 cu Brest, 30-31 şi 27-21 cu FTC Budapesta.

Returul meciurilor din grupe se va încheia în 19 februarie 2022. Faza Play-off se va desfășura între 26 martie și 3 aprilie, sferturile de finală între 30 aprilie și 8 mai, iar Final Four-ul în 4 și 5 iunie, la Budapesta.

Primele două clasate în cele două grupe se califică în sferturile de finală, iar ocupantele locurilor 3, 4, 5 și 6 vor disputa Play-off-ul. Deţinătoare a trofeului este Vipers Kristiansand (Norvegia).

În ediția anterioară a Ligii Campionilor, CSM Bucureşti a ratat calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor. În 2019/2020, faza finală a fost anulată din cauza pandemiei de COVID-19.