De ce trăiesc femeile mai mult decât bărbaţii

Ultima actualizare:

Cercetătorii au studiat mutaţiile sursei celulare esenţiale a ADN-unui, mitochondria, componentă biologică moştenită doar pe linie maternă.

Mitochondria, care se regăseşte în aproape toate celulele animale, are rolul de a transforma hrana în energie.

Rezultatele studiului arată că mutaţiile mitochondriei influenţează dezvoltarea masculilor şi viteza cu care ei îmbătrânesc.

"Ciudat e că aceleaşi mutaţii nu au niciun efect asupra structurii celulare a femeilor", spune, pentru bbc.co.uk, unul din cercetători, dr. Damian Dowling.

Femeile trăiesc cu cinci-şase ani mai mult decât băbaţii.

Până la vârsta de 85 de ani, în Marea Britanie sunt aproximativ şase femei la fiecare patru bărbaţi, iar la 100 de ani, proporţia e de două femei la un bărbat.

"Personal, nu sunt convins că acesta e singurul motiv pentru care  femeile trăiesc mai mult. Studiul ne-a dezvăluit detalii interesante despre modurile diferite în care îmbătrânesc bărbaţii şi femeile", a declarat un profesor al Newcastle University, Tom Kirkwood.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
usturoi istock jpg
1 zodii ghinion dragoste jpg jpeg
image png
Click 12 iunie png
458jo 01x 003 1 1262444 png
chiftele pexels jpg
horoscop png
inghetata png
image
image