CSM București, o nouă ratare: nu va juca în Final Four-ul Ligii Campionilor

Campioana Rom├óniei la handbal feminin, CSM Bucure┼čti, a remizat duminic─â, ├«n deplasare, cu forma┼úia danez─â Team Esbjerg, scor 27-27 (12-14), ├«n man┼ča retur din sferturile de final─â ale Ligii Campionilor ┼či a ratat astfel calificarea la turneul Final Four al competi┼úiei.

Cristina Neagu a înscris 7 goluri (FOTO: Sportpictures)

Principalele marcatoare ale partidei au fost Breistol 9 goluri, pentru Team Esbjerg, respectiv Neagu 7, pentru CSM. ├Än tur, Team Esbjerg s-a impus la Bucure┼čti la limit─â, cu 26-25. Cristina Neagu, golgeter al Ligii Campionilor ├«naintea acestui meci, ├«ncheie participarea ├«n competi┼úie cu un total de 110 goluri.

Danezele se al─âtur─â la Turneul Final Four de la Budapesta echipelor Metz Handball, Gyor ETO, cu Crina Pintea ├«n lot, ┼či Vipers. Gyor ETO a eliminat Brest (21-21, 35-23), Vipers s-a impus ├«n fa┼úa celor de la Krim (32-25, 33-24), iar Metz Handball s-a calificat f─âr─â s─â joace sferturi, dup─â eliminarea din competi┼úie a echipei ruse Rostov-Don.

CSM București a ratat calificarea de patru ani

├Än faza grupelor, CSM Bucure┼čti a ├«ncheiat pe locul 5, dar nu a mai disputat meciuri ├«n play-off, adversara din Rusia, ┼óSKA Moscova, fiind eliminat─â din competi┼úie, la fel ca ├«n cazul celor de la Rostov-Don, astfel c─â CSM a ajuns direct ├«n sferturile de final─â. CSM Bucure┼čti a ratat calificarea la Turneul Final Four la exact ┼čase ani distan┼ú─â de c├ónd cucerea trofeul, ├«n 8 mai 2016. Turneul Final Four de la Budapesta va avea loc ├«n 4-5 iunie, cu semifinalele programate ├«n prima zi. P├ón─â acum, CSM s-a calificat de trei ori la Turneul Final Four, iar prima dat─â a ┼či c├ó┼čtigat trofeul (2016), performan┼ú─â urmat─â de dou─â medalii de bronz (2017 ┼či 2018).

Ai un pont sau mai multe informa╚Ťii pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro!