Simone Biles a cucerit aurul la individual-compus. Ce au făcut gimnastele românce

Gimnasta americană Simone Biles și-a impus din nou supremația și a câştigat, joi, medalia de aur în finala la individual-compus, la Jocurile Olimpice de la Paris. Și România a avut două reprezentate în această probă de la gimnastică, după o pauză de 12 ani, ultimele medalii datând din 2000.

Simone Biles a strălucit la JO de la Paris (FOTO: EPA)

Practic, Simone Biles și-a confirmat statutul de favorita certă, asigurându-și a doua medalie olimpică de aur la individual-compus, după cea reușită în anul 2016. De data aceasta, americanca a reușit să aibă la Paris un punctaj total de 59.131, iar pe podium au mai urcat Rebeca Andrade (Brazilia, 57.932) şi Sunisa Lee (SUA, 56.465).
De asemenea, țara noastră a fost reprezentată, de data aceasta, de Ana Maria Bărbosu, care s-a clasat în finala de joi pe locul 17 (52.465 puncte), respectiv de Amalia Ghigoarţă, locul 22 (50.732) la JO 2024.

Gimnastele din România s-au clasat pe locurile 16 și 22 la proba de la JO2024

După ce, în calificări, au ocupat locurile 16 şi 22, între timp gimnastele românce au obținut următoarele note:
- Ana Maria Bărbosu: bârnă 12.466, sol 13.566, sărituri 14.000, paralele 12.433;
- Amalia Ghigoarţă: sol 13.166, sărituri 13.100, paralele 12.566, bârnă 11.900.
Mai departe, urmează finalele pe aparate, iar România va fi reprezentată, pe 5 august, de Sabrina Voinea (bârnă și sol), respectiv Ana Maria Bărbosu (sol).
Până acum, România a cucerit patru medalii la Jocurile Olimpice, care se desfășoară în perioada 26 iulie-11 august, fiind televizate de Eurosport și TVR. Concret, David Popovici a câștigat „aurul” la 200 de metri liber și medalia de bronzul la 200 de metri liber, în vreme ce Andrei Cornea și Marian Enache au luat „aurul” la proba de dublu vâsle masculin, iar canotoarele române Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au obținut „argintul” în proba de dublu vâsle feminin.

Ai un pont sau mai multe informații pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro!