Pagina 141

Șantierul de la Unirea mai durează 3 ani. Cum se va transforma cea mai circulată intersecție a Capitalei
„Lucrările de înlocuire a planșeului de beton de la Unirea sunt mai avansate față de ce prevedea proiectul, dar zona va mai fi în șantier încă cel puțin trei ani”. Declarația a fost făcută ieri de primarul sectorului 4, Daniel Băluță, care vrea să înceapă și alte lucrări în zonă.
Național
Târgurile fantomă ale României medievale: ce a mai rămas din ele?
Când privim harta României de astăzi, vedem orașe, municipii, comune și sate, o rețea aparent stabilă, ale cărei linii par să fi fost mereu acolo. Dar, dacă coborâm doar câteva secole în trecut, descoperim o istorie mult mai dinamică, în care așezările se ridicau și se stingeau asemenea unor focuri.
Fapt divers
Localități mutate peste noapte: poveștile satelor care au schimbat România fără să vrea
În România secolului XX, marile proiecte energetice și miniere au promis modernizare, independență industrială și energie pentru întreaga țară.
Fapt divers
Preparatul banal pe care toți românii îl consumă, dar e mai rău decât zahărul. Mihaela Bilic: „Vai de mămăliga noastră!”
Mihaela Bilic trage un semnal de alarmă referitor la prezența glucidelor în aproape toate alimentele pe care le consumăm. Medicul nutriționist explică modul în care porumbul a devenit principala sursă de glucide, și a reușit să înlocuiască zahătul din mâncare.
Sănătate
Șoferii scapă de ghișee! Înmatricularea mașinilor devine complet digitală: „Mi s-a spus că nu se poate, iată că s-a putut!”
Românii care doresc să-și înmatriculeze mașinile nu vor mai fi nevoiți să meargă la ghișee pentru a obține datele de acces în contul de utilizator. Camera Deputaților a adoptat, miercuri, 26 noiembrie, proiectul de lege depus de deputatul USR Radu Miruță, care este și ministru al Economiei, Digitali
Național
Premieră în România. Cetatea de Scaun a Sucevei va fi restaurată prin metoda folosită la Basilica di Siponto
Cetatea de Scaun a Sucevei, unul dintre cele mai importante monumente ale Moldovei medievale, va intra într-un amplu proces de restaurare.
Național
Ce a scos la iveală secarea controlată a lacului Vidraru. A atras imediat atenția localnicilor și turiștilor
În urma secării controlate a lacului de acumulare Vidraru, a fost făcută o descoperire spectaculoasă la care specialiștii nu s-ar fi așteptat niciodată. Este vorba despre epava unui vapor turistic care fusese dat dispărut cu zeci de ani în urmă.
Fapt divers
Operație de coșmar! Pacientul l-a certat pe chirurg din cauza inteligenței artificiale: „Ar fi trebuit să dureze o oră. Ce nu mi-ați făcut?”
Un pacient operat de un abces uriaș a creat un adevărat scandal în spital după ce a contestat durata operației, bazându-se pe recomandările unui AI de pe telefon. Chirurgul a trebuit să explice de ce intervenția a durat doar 20 de minute, în ciuda informațiilor afișate de aplicație, iar discuțiile t
Național
Cel mai bogat ucrainean pune ochii pe România! A primit undă verde de la Bruxelles pentru a cumpăra o fabrică din țară
Rinat Ahmetov, cel mai bogat om din Ucraina și proprietarul Metinvest, face noi mutări spectaculoase în România. Comisia Europeană i-a dat undă verde pentru preluarea companiei ArcelorMittal Tubular Products Iași, iar grupul ucrainean are în plan și achiziția combinatului Liberty Galați. În paralel,
Internațional
Călugărița care a devenit „polițist de circulație” în Roma. Gestul unei românce care a ajutat un oraș întreg. „O lecție de omenie și curaj”
Un episod neașteptat petrecut în centrul Romei a devenit viral și a stârnit admirația atât a italienilor, cât și a comunității românești. O călugăriță româncă a reușit să facă ceea ce nici poliția și nici șoferii blocați în trafic nu reușiseră: să restabilească ordinea într-un ambuteiaj.
Actualitate
UPDATE: Infern în Hong Kong: 36 de morți și sute de dispăruți în incendiul care a cuprins șapte blocuri zgârie-nori | VIDEO
Un incendiu uriaș a izbucnit miercuri în complexul rezidenţial Wang Fuk Court, în districtul nord-ic Tai Po din Hong Kong. Flăcările s-au extins rapid din cauza unor schele din bambus care înconjurau clădirile.
Internațional
România, lovită de ciclonul „Adel”. Meteorologii spun că temperaturile vor scădea de la o zi la alta
Vremea din țara noastră urmează să se schimbe rapid pe măsură ce Adel, ciclonul polar care deja a făcut ravagii de-a lungul continentului, se apropie de România.
Național
Președintele Nicușor Dan prezintă Strategia Națională de Apărare a Țării pentru perioada 2025-2030
Președintele Nicușor Dan va prezenta miercuri în Parlament Strategia Națională de Apărare a României pentru perioada 2025-2030, un document elaborat interinstituțional și pus în transparență publică pentru prima dată.
Național
Aluat care crește de două ori mai repede. Trucul cu „oala caldă” pe care e musai să-l încerci
Aluatul de drojdie poate fi o provocare în sezonul rece: creșterea lentă testează răbdarea oricui. Din fericire, există o metodă simplă și eficientă, cunoscută de bunicile noastre, care accelerează procesul fără aparate speciale sau costuri suplimentare.
Fapt divers
Ajutor surpriză pentru pensionari. 125 de lei au fost băgați astăzi pe card. Ce categorie de români se bucură de acești bani
Mulți pensionari și persoane vulnerabile au primit recent o veste bună: statul a virat o primă tranșă de 125 de lei pe cardurile de alimente, în cadrul programului de sprijin social.
Național
Descoperirea incredibilă făcută de NASA pe planeta Marte: „Avem un puzzle distractiv de rezolvat”
Încă din vremea primelor misiuni spațiale, în urmă cu zeci de ani, explorarea sistemului solar a fascinat întreaga omenire. Astăzi, oamenii de știință continuă să facă tot posibilul pentru a înțelege cât mai bine lunile și planetele din jurul nostru.
Fapt divers
Britanicul care a cutreierat lumea la pas! Povestea incredibilă a lui Karl Bushby, omul care a mers pe jos timp de 27 de ani în jurul lumii
Un britanic a uimit lumea cu cea mai lungă călătorie făcută vreodată… la pas. Karl Bushby a mers timp de 27 de ani în jurul globului, trecând prin unele dintre cele mai periculoase locuri de pe planetă și trăind aventuri greu de imaginat.
Fapt divers
Icoana „Maica Domnului cu Pruncul”, pictată de Nicolae Grigorescu, este scoasă la licitație. Care este prețul de pornire
Icoana „Maica Domnului cu Pruncul” realizată de Nicolae Grigorescu în perioada în care a lucrat pentru Mănăstirea Agapia va fi scoasă la licitaţie pe 9 decembrie de Artmark. Alături de aceasta, evenimentul adună și icoane transilvănene şi munteneşti rare, pictate pe sticlă.
Național
O descoperire șocantă sugerează că marile cutremure pot fi provocate de un fenomen de la suprafața Pământului
Tindem să credem că cutremurele sunt determinate în principal de forțele profunde ale Pământului. Dar cercetări recente sugerează că realitatea ar putea fi mai complexă. Schimbările de la suprafața planetei ar putea accelera activitatea seismică. Cel puțin aceasta este concluzia după monitorizarea
Fapt divers
Ce trebuie să știe românii înainte de a cumpăra carne de porc pentru masa de Crăciun. Sfaturile importante oferite de inspectorii sanitari
O scurtă privire în calendar ne va arăta că deja ne îndreptăm către finalul lunii noiembrie, iar mulți români încep deja să se ocupe de cumpărăturile de sărbători.
Fapt divers
Orașul european cu doar 84 de locuitori care atrage anual 1,5 milioane de turiști. Legenda miresei fără cap care fascinează lumea
Un mic oraș fortificat din Europa, cu doar 84 de locuitori, a devenit o atracție majoră pentru turiști, ajungând la aproximativ 1,5 milioane de vizitatori pe an. Arhitectura medievală, străzile înguste și atmosfera atipică îi cuceresc pe cei care ajung aici, însă legenda „Miresei fără Cap” este cea
Fapt divers
Incident șocant la Timișoara. Copilă de 11 ani înjunghiată de mama sa în timp ce dormea
Anchetă la Timișoara, după ce o mamă și-a înjungjiat propria fiică în timp ce aceasta dormea. Întâmplarea șocantă a avut loc în noaptea de marți spre miercuri.
Național
Cum se așază corect corpurile de bucătărie. Care sunt distanțele ideale la care trebuie montate
Montajul corpurilor de bucătărie nu se rezumă doar la estetică. Funcționalitatea spațiului depinde major de distanțele corecte între mobilier, blat și electrocasnice.
Fapt divers
Suma uluitoare pe care o încasa, lună de lună, Alexandru Toader. Nici tatăl său nu o duce mai rău
Fiul fostului ministru al Justiției, Alexandru Toader, se află în centrul atenției publice nu doar pentru scandalul de hărțuire sexuală în care este implicat, ci și pentru veniturile impresionante pe care le obține.
Național
Aproape 90% dintre români au redus consumul la energie. Soluții pentru facturi mai mici la final de lună
Tot mai mulți români iau măsuri pentru a reduce consumul de energie. De la stingerea luminilor la panouri solare, oamenii fac schimbări mari și mici în casele lor și la locul de muncă, toate cu un singur scop: facturi mai mici la final de lună.
Național
Care este diferența dintre numărul destinului și numărul nașterii. Ce dezvăluie despre tine
Numerologia este un domeniu fascinant, care oferă indicii despre personalitatea, talentele și drumul nostru în viață. Două dintre cele mai importante numere din numerologie sunt numărul destinului și numărul nașterii, însă mulți confundă semnificațiile lor.
Fapt divers
Povestea visului spaniol transformat într-un mare eșec: aeroportul de un miliard de euro și oferta ridicolă a chinezilor
În Europa ultimelor două decenii, câteva proiecte de infrastructură au devenit simboluri ale ambițiilor depășite și ale investițiilor prost direcționate. Unul dintre cele mai sonore exemple este aeroportul Ciudad Real.
Internațional
Câți pasageri ai voie să transporți legal în mașina ta? Regula ignorată de mulți șoferi
Supraaglomerarea autoturismelor rămâne o practică frecventă în România, însă legislația rutieră stabilește clar limitele. Mulți șoferi ignoră regula privind numărul maxim de pasageri, punându-se astfel în pericol și riscând sancțiuni dure.
Fapt divers
Tragedie în Capitală. O tânără de 20 de ani a murit într-un accident provocat de o șoferiță de 21 de ani|VIDEO
O şoferiţă de 21 de ani a pierdut controlul volanului în noaptea de marţi spre miercuri pe Calea Ferentari din Sectorul 5, maşina izbindu-se violent de un stâlp de iluminat public.
Național
Prin ce trece o româncă stabilită în Olanda: „La noi nu se întâmplă așa ceva”
De-a lungul anilor, nenumărați români au plecat dincolo de hotare, în căutarea unui trai mai bun. Iar o româncă stabilită de mai mulți ani în Olanda a povestit în mediul online că unele experiențe pe care le-a avut cu vecinii ei din această țară au șocat-o.
Internațional