Motivul neobișnuit pentru care un tânăr a fost concediat în Olanda. Instanța a decis să-i ofere daune în valoare de 10.000 de euro

22 iunie 2026 10:50

Un caz neobișnuit a ajuns în atenția instanței din Olanda, după ce un tânăr în vârstă de numai 24 de ani și-a pierdut locul de muncă. În cele din urmă, el a contestat decizia angajatorului și a reușit să câștige daune uriașe.

Tânărul a fost concediat pentru că ar fi furat fructe

În vârstă de numai 24 de ani, un tânăr din Olanda a reușit să obțină daune de 10.000 de euro în instanță, după ce a fost concediat. Potrivit informațiilor de la adevarul.ro, el lucra pentru o companie de închirieri auto din Almere, Olanda, de unde a fost concediat disciplinar dintr-un motiv surprinzător.

Mai precis, tânărul ar fi luat mai multe fructe din coșul pus la dispoziția angajaților decât ar fi fost permis. După ce a fost concediat, situația sa a ajuns în instanță, iar judecătorii au decis că reacția companiei a fost una disproporționată.

A câștigat daune în valoare de 10.000 de euro

Decizia a fost luată recent de către Curtea de Apel Arnhem-Leeuwarden, după ce cazul tânărului a ajuns în atenția judecătorilor. Tânărul lucra din 2023 ca agent de închirieri pentru Autoradam din Almere, iar, în paralel, studia.

La începutul lui 2024, firma a introdus coșuri cu fructe la birou, pentru a încuraja angajații să adopte o dietă mai sănătoasă. Apoi, în martie 2025, tânărul a fost surprins de camerele de luat vederi în timp ce a pus mai multe fructe într-o pungă de hârtie și le-a luat acasă la finalul programului.

Ce decizie a luat instanța olandeză

Un sfert din stocul de fructe ar fi dispărut pe loc, iar la scurt timp, tânărul a fost suspendat și, în cele din urmă, concediat pentru „furt de fructe”. Compania a susținut că și punga de hârtie folosită la acel moment fusese furată de la birou.

Bărbatul a contestat decizia în instanță și a spus că, fiind perioada Ramadanului, nu putea consuma fructele imediat, așa că le lua acasă. În plus, pierderea locului de muncă i-a provocat și probleme financiare grave.

În cele din urmă, după ce instanța olandeză a spus că decizia companiei era justificată iar cazul a ajuns la Curtea de Apel, judecătorii au decis ca tânărul să primească o indemnizație de tranziție de 950 de euro, salariul aferent perioadei de preaviz, aproape 2.200 de euro, dar și despăgubiri de 7.500 de euro. În total, el va primi suma de 10.650 de euro.

Mai multe