#Exclusiv Click!

Topul vedetelor care rezistă zile întregi fără pic de mâncare. Irina Loghin a ținut 11 zile de post negru: „Începusem să tremur.” Cât au slăbit?

23 iunie 2026 18:10

Irina Loghin, Mihai Trăistariu, Damian Drăghici și Mihai Onilă sunt vedetele care rezistă, pentru o anume perioadă de timp, și fără mâncare. Iată cât au slăbit, dar și cum s-au simțit după ce au ținut post negru. Mihai Trăistariu ne-a dezvăluit, exclusiv pentru Click!, de ce a renunțat, după numai trei zile. În fruntea clasamentului se află Mihai Onilă, cu al său record, de 40 de zile, fără alimente.

Mihai Onilă a topit 18 kg, după cele 40 de zile de post negru: „Am învățat tehnici de reabilitare energetică”

De departe, cel mai rezistent s-a dovedit a fi Mihai Onilă (55 de ani), solistul trupei AXXA. Nu a mâncat nimic timp de 40 de zile, un adevărat test de rezistență și de voință. A reușit să slăbească 18 kilograme, ajungând, de la 86,4 kg, la 68,3 kg. Artistul a povestit, despre teribila experiență, pe contul de Facebook:

„Acum, am să explic cum a fost posibil să nu mănânc mâncare fizică 40 de zile, și probabil încă minim 3-5 zile, în care trupul nu îmi va permite să mă întorc la mâncare fizică, decât lichide din legume sau fructe! Am spus deja că sunt Terapeut!

Ce înseamnă asta? Înseamnă că eu am învățat tehnici de redresare și de reabilitare energetică a omului, astfel încât să pot să mă redresez și să mă recalibrez singur, ori de câte ori a fost nevoie și, vă spun din proprie experiență, că a fost nevoie de multe ori!”.

Cum s-a simțit Irina Loghin, după cele 11 zile de post negru: „Începusem să tremur”

Solista de muzică populară Irina Loghin (87 de ani) povestea într-un interviu, conform doctorulzilei.ro, că a rezistat să țină post negru numai 11 zile, deși intenționase să stea nemâncată timp de 40 de zile, pentru detoxifierea organismului:

„N-am mâncat mai nimic, timp de 11 zile, am băut apă. Un profesor rus m-a sfătuit, ca să curăţ organismul. Aş fi ţinut 40 de zile, însă începusem să tremur toată, şi am trecut pe supe strecurate. Atunci m-am vindecat şi de ulcer”.

Damian Drăghici a rezistat 7 zile fără alimente. A slăbit 5 kilograme

Și artistul Damian Drăghici (56 de ani) și-a testat limitele. Iată ce menționa, pe Facebook, în timpul acestui experiment:

„A șasea zi de post negru… doar cu apă! M-am trezit dimineața, la 07.30, pentru că am avut o grămadă de lucruri de făcut. Undeva, pe la ora 13.00, am avut o cădere de energie, dar cumva am stat, m-am odihnit puțin și mi-am revenit.

Deci, în continuare, beau apă, am luat și puțină sare celtică cu apă pentru sărurile de care are nevoie corpul. În rest, sunt foarte bine. M-am și tras puțin, după cum vedeți. Dar nu am făcut-o numai pentru dietă sau pentru slăbit. Am făcut-o și pentru partea emoțională. Și pentru cea spirituală”. 

Mihai Trăistariu a renunțat după trei zile: „Am dat jos 3 kilograme”

Cât îl privește pe solistul Mihai Trăistariu (49 de ani), el susține că a rezistat fără alimente numai 3 zile. Ne-a dezvăluit efectele benefice ale postului negru, în cazul său:

„În fiecare lună, țin câte 3 zile de post negru. Iau apă, sare iodată și magneziu, ca să nu am amețeli, că mă moleșesc un pic. Dar astfel mi-am vindecat o gingivită, o eczemă de pe față, aveam de 10 ani o tuse, s-a vindecat singură, scad și inflamațiile.

Nu am pățit nimic, nici cu vocea, nu s-a schimbat, deși unii spuneau că nu mai poți cânta bine după acest post negru. Am vrut să depășesc cele trei zile, dar eram cam leșinat, am slăbit vreo 3 kilograme. Nu știu cum a rezistat Mihai Onilă vreme de 40 de zile, oamenii mor în vreo 20 de zile fără mâncare. Eu lunea nu mănânc nimic, iar o dată pe lună țin cele 3 zile de post negru. Parcă mă și întinerește!”, ne-a declarat el, exclusiv pentru Click!

Nu ignorați avertismentul nutriționiștilor!

Atenție! Nutriționiștii avertizează că postul negru, numai cu apă, trebuie ținut strict sub supraveghere medicală și numai cu acordul doctorului, mai ales dacă sunteți diagnosticați cu diverse boli, pentru a nu vă agrava starea de sănătate.

La ce pericole vă puteți expune?

Nutriționista Codruța Pantelimon trage un semnal de alarmă, prin intermediul Click!

„În timpurile de acum, nu toate persoanele pot ține astfel de post și recomand celor cu afecțiuni tiroidiene și diabet să își păstreze echilibrul între dorință și putință și să consulte medicul specialist în această direcție”.

Monica Pop, medic: „După 40 de zile fără mâncare ești la limita morții”

Și medicul Monica Pop a vorbit, la România TV, despre marele pericol pe care îl poate prezenta postul negru, pe termen lung. Chiar și ea l-a încercat:

„Am învățat la facultate și știe orice fel de medic lucrul acesta. După 40 de zile fără mâncare ești la limita morții. Este extrem de periculos și nu este cazul ca oameni care nu provin dintr-un mediu medical să promoveze aceste diete”.

Mai multe