David Popivici&co, încă două medalii mondiale pentru România

Palmaresul României s-a îmbogățit cu două medalii Campionatul Mondial de înot pentru juniori, la probele de ștafetă combinată de 4x100 metri liber a României și 800 de metri liber.

„Argint” pentru ștafeta combinată 4x100 de metri a României (FOTO: Facebook)

Din echipa de ștafetă combinată de 4x100 de metri liber a României au făcut parte David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu.

Unindu-și puterile, sportivii români au câștigat medalia de argint la competiția organizată în Peru, la Lima, având timpul total 3:30.29. „Aurul” a revenit Ungariei (3:30.03), iar poziţia a treia a fost ocupată de Italia (3:32.54).

„Bronz” pentru Vlad Stancu

De asemenea, proba de 800 de metri liber a purtat noroc României, Vlad Stancu obținând medalia de bronz, grație timpului de 7:56.14. Primele două trepte ale podiumului au revenit spaniolului Carlos Garach Benito (7:52.73) şi turcului Batuhan Filiz (7:55.61).

Țara noastră a mai avut participanți și la probele de 100 de metri liber feminin și 50 de metri liber masculin. La cea dintâi, Bianca Costea s-a clasat pe locul patru, cu timpul 56.21, iar medalia de aur a fost câştigată de Nikolett Padar, din Ungaria (55.11). De asemenea, la 50 de metri liber, Patrick Sebastian Dinu s-a oprit în semifinale, clasându-se pe locul 14.

Iată și: Ce face David Popovici în fiecare seară. La ce oră se culcă „rechinul”

CAMPIONATUL MONDIAL DE JUNIORI LIMA 2022

„România a câștigat medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4x100 metri liber.

Ce sportivi minunați are natația românească! România a cucerit medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4x100 m liber, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

Vicecampioană europeană de juniori, în această vară, chiar la Otopeni, ștafeta combinată a României a ocupat locul al doilea în finala găzduită de bazinul olimpic din incinta Videna Aquatic Center din Lima.

David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu au încheiat cursa cu timpul de 3:30.39 min. Pe locul întâi s-a clasat Ungaria, iar pe poziția a treia a terminat Italia”, a notat și Federația Română de Natație și Pentatlon Modern.

Ai un pont sau mai multe informații pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro.