CFR Cluj, campioană națională pentru a cincea oară consecutiv!

Seară istorică pentru CFR Cluj și pentru Liga 1. Ardelenii au cucerit pentru a cincea oară consecutiv titlul național, un record după anii 2000. În total, clujenii au 8 trofee, fiind a treia cea mai galonată din istoria primei divizii.

CFR Cluj, campioană pentru a cincea oară (FOTO: Sportpictures)

Partida cu Universitatea Craiova, disputată în Gruia, a fost decisă rapid de clujeni, chiar dacă oltenii au folosit, așa cum promiseseră, cea mai bună echipă pe care o puteau alinia. Vechea și, totodată, noua campioană a României a deschis scorul în minutul 2, prin Boateng, jucători care se afla însă într-o poziție de ofsaid nesamnalizată, oarecum similară cu cea din care Voluntari a egalat sâmbătă seară în meciul cu FCSB. Apoi, jucătorii lui Dan Petrescu și-au mărit avantajul la 2-0 în minutul 56, când Debeljuh a înscris un gol care s-a dovedit a fi decisiv, având în vedere că Mateiu a redus din handicap în minutul 61. Cu această victorie, CFR Cluj a ajuns la 57 de puncte, cu 4 mai mult decât ocupanta locului secund, FCSB, astfel că a cucerit titlul cu o etapă înaintea finalului campionatului.

CFR Cluj a mai câştigat campionatul în 2008, 2010, 2012, 2018, 2019, 2020 şi 2021.

CFR Cluj a primit deja medaliile de campioni

Chiar dacă până la finalul campionatului mai este o etapă, ardelenii au primit deja trofeul și medaliile de campioni, cei de la Liga Profesionistă de Fotbal dorind ca sărbătorirea titlului să fie făcută în fața propriilor suporteri și nu în ultima rundă, la Buzău, unde stadionul va fi, probabil, plin de fanii celor de la FCSB.

Ai un pont sau mai multe informații pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro