CFR Cluj, campioan─â na╚Ťional─â pentru a cincea oar─â consecutiv!

Sear─â istoric─â pentru CFR Cluj ╚Öi pentru Liga 1. Ardelenii au cucerit pentru a cincea oar─â consecutiv titlul na╚Ťional, un record dup─â anii 2000. ├Än total, clujenii au 8 trofee, fiind a treia cea mai galonat─â din istoria primei divizii.

CFR Cluj, campioan─â pentru a cincea oar─â (FOTO: Sportpictures)

Partida cu Universitatea Craiova, disputat─â ├«n Gruia, a fost decis─â rapid de clujeni, chiar dac─â oltenii au folosit, a╚Öa cum promiseser─â, cea mai bun─â echip─â pe care o puteau alinia. Vechea ╚Öi, totodat─â, noua campioan─â a Rom├óniei a deschis scorul ├«n minutul 2, prin Boateng, juc─âtori care se afla ├«ns─â ├«ntr-o pozi╚Ťie de ofsaid nesamnalizat─â, oarecum similar─â cu cea din care Voluntari a egalat s├ómb─ât─â sear─â ├«n meciul cu FCSB. Apoi, juc─âtorii lui Dan Petrescu ╚Öi-au m─ârit avantajul la 2-0 ├«n minutul 56, c├ónd Debeljuh a ├«nscris un gol care s-a dovedit a fi decisiv, av├ónd ├«n vedere c─â Mateiu a redus din handicap ├«n minutul 61. Cu aceast─â victorie, CFR Cluj a ajuns la 57 de puncte, cu 4 mai mult dec├ót ocupanta locului secund, FCSB, astfel c─â a cucerit titlul cu o etap─â ├«naintea finalului campionatului.

CFR Cluj a mai c├ó┼čtigat campionatul ├«n 2008, 2010, 2012, 2018, 2019, 2020 ┼či 2021.

CFR Cluj a primit deja medaliile de campioni

Chiar dac─â p├ón─â la finalul campionatului mai este o etap─â, ardelenii au primit deja trofeul ╚Öi medaliile de campioni, cei de la Liga Profesionist─â de Fotbal dorind ca s─ârb─âtorirea titlului s─â fie f─âcut─â ├«n fa╚Ťa propriilor suporteri ╚Öi nu ├«n ultima rund─â, la Buz─âu, unde stadionul va fi, probabil, plin de fanii celor de la FCSB.

Ai un pont sau mai multe informa╚Ťii pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro