Toate cele patru echipe românești sunt în turul 3 preliminar al Conference League

Sear─â perfect─â pentru echipele rom├óne╚Öti din Conference League. Toate cele trei care au jucat asear─â s-au calificat ├«n turul 3 preliminar, duc├ónd la patru num─ârul forma╚Ťiilor noastre care vor evolua ├«n aceast─â sear─â.

Florin Tănase a primit banderola de căpitan și a început să marcheze goluri (FOTO: Sportpictures)

Cel mai spectaculos meci a avut loc la Bucure╚Öti, acolo unde, pe Arena Na╚Ťional─â,┬áFCSB┬áa ├«nvins cu scorul de 4-2 forma╚Ťia georgian─â Saburtalo Tbilisi. A fost o partid─â ├«n care juc─âtorii lui Dic─â au trecut de la extaz la agonie ╚Öi ├«napoi, dup─â ce ÔÇŁro╚Ö-alba╚ÖtriiÔÇŁ au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Dawa ╚Öi Edjouma, dar s-au trezit egala╚Ťi ├«n minutul 77. Investit c─âpitan dup─â plecarea lui Florin T─ânase, Coman a marcat primul lui gol dup─â o lung─â pauz─â, exact c├ónd trebuia, duc├ónd scorul la 3-2. ├Än ultimul minut, Radunovic a transformat un penalty ╚Öi astfel FCSB s-a calificat ├«n turul 3, unde va juca ├«mpotriva forma╚Ťiei slovace Dunajsk├í Streda.

ÔÇŁAm avut o alt─â atitudine fa┼ú─â de ce v─âzusem p├ón─â acum. Am f─âcut pressing sus, nu i-am l─âsat pe adversari s─â construiasc─â foarte mult. Ne-am retras un pic ┼či nu a fost bine, ├«ns─â ne-am revenit. Suporterii au fost minuna┼úi, galeria a fost la ├«n─âl┼úime. Am spus c─â ei au fost unul din factorii care au contat ├«n revenirea mea la FCSB. Juc─âtorilor le-am spus ┼či la pauz─â c─â doar cu un grup unit putem face performan┼ú─âÔÇŁ, a spus Nicolae Dic─â.

Dic─â a precizat ┼či c─â este nevoie de ├«nt─âriri: ÔÇŁCordea este o mare pierdere pentru noi ├«n meciul urm─âtor. Cu siguran┼ú─â avem nevoie de ├«nt─âriri, am vorbit cu patronul, avem nevoie de juc─âtori de la mijloc ├«n sus. Toate meciurile urm─âtoare vor fi grele, dar vrem s─â ne calific─âm ├«n grupe. Este foarte bine c─â toate echipele rom├óne┼čti s-au calificat mai departe pentru c─â acumul─âm puncteÔÇŁ.

Nicolae Dic─â a dezv─âluit ┼či de ce i-a dat banderola de c─âpitan lui Florinel Coman: ÔÇŁL-am ales pe Florinel pentru c─â e unul din cei mai vechi juc─âtori ai echipei ┼či nu trecea printr-un moment bun. Azi a ar─âtat ca un adev─ârat c─âpitan. Mi-a demonstrat c─â a ├«nv─â┼úat multeÔÇŁ, a mai declarat antrenorul FCSB.

Sepsi s-a calificat dup─â penalty-uri

La Craiova, Universitatea a dominat degeaba o repriz─â, dar ╚Öi-a scos ÔÇŁp├órlealaÔÇŁ ├«n cea de-a doua. Oltenii au ├«nvins cu 3-0 forma╚Ťia albanez─â Vllaznia, gra╚Ťie golurilor marcate de Mateiu ÔÇÖ58, Raul Silva ÔÇÖ62 ┼či G─âman ÔÇÖ80. ├Än faza urm─âtoare, Craiova va ├«nt├ólni echipa ucrainean─â Zoria Luhansk.

Cel mai dramatic meci a fost ├«ns─â cel al celor de la┬áSepsi┬áSf├óntu Gheorghe. ├Änving─âtori cu 3-1 pe teren propriu, ace╚Ötia au fost ├«nvin╚Öi cu 2-0 la finalul timpului regulamentar de joc, a╚Öa c─â dup─â prelungirile care nu au schimbat nimic s-a trecut la penalty-uri. Acolo unde pentru echipa noastr─â au marcat to╚Ťi cei patru executan╚Ťi, Mitrea, Tudorie, Dama┼čcan ┼či Ion Gheorghe, ├«n timp ce adversarii au ratat de dou─â ori. Urm─âtoarea adversar─â a lui Sepsi va fi forma╚Ťia suedez─â Djugardens.

┬á Ai un pont sau mai multe informa╚Ťii pe subiect, scrie-ne pe adresa┬ápont@click.ro!┬á┬á