Simona Halep joacă acum finala de la Dubai

Se anunţă un turneu de foc pentru Simona Halep la StuttgartFoto: AP

Simona Halep a scris încă o pagină de istorie! A cucerit titlul la turneului Premier 5 de la Dubai.

În finala turneului WTA de la Dubai, Simona Halep, principala favorită, a învins-o cu scorul de 6-4, 7-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 46 de minute, pe Karolina Pliskova, din Cehia, cap de serie numărul 17.

În urma acestei victorii, Simona Halep va reveni, de luni, pe locul 3 în clasamentul mondial.

Pentru Simona Halep, acesta este al doilea titlu al anului și al zecelea al carierei. Ea s-a mai impus la Shenzhen (2015); Doha și București (2014), Nürnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova și Sofia (2013).

Iată mai joc desfășurarea în format live-score a meciului, dar și câteva imagini filmate imediat după câștigarea partidei.

Our 2015 Champion @simona_halep #DDFTennis pic.twitter.com/jKKmamPilm — Dubai Tennis Champs (@DDFTennis) February 21, 2015

Our 2015 Champion @simona_halep #DDFTennis pic.twitter.com/jKKmamPilm

— Dubai Tennis Champs (@DDFTennis) February 21, 2015

UPDATE E un meci interzis cardiacilor! Simona a mai ratat o minge de meci cu o dublă greșeală și cehoaica a egalat din nou: 6-6, urmează tie-break!

UPDATE Ca într-un veritabil thriller, Simona a reusit iar break-ul. Conduce cu 6-5 și servește din nou pentru meci! Hai Simona!

UPDATE Incredibil, Simona a ratat o minge de meci pe propriul serviciu! Pliskova nu a iertat si a egalat la 5!

UPDATE Simona a făcut break și conduce cu 5-4. Va servi pentru cucerirea titlului!

UPDATE Pliskova a reușit să facă un break la zero și scorul e din nou egal, 4-4. Se simte tensiunea...

UPDATE Simona a revenit incredibil și, după un break făcut la 3-3, conduce acum cu 4-3. Halep urmează la serviciu

UPDATE Pliskova conduce cu 2-0.

UPDATE Simona a câştigat primul set cu scorul de 6-4. Halep are 12 meciuri la rând în care a câştigat primul set.

UPDATE Simona a reuşit break-ul în geme cu numărul 7 şi conduce cu scorul de 4-3. Serveşte cu mingi noi pentru a se distanţa la două game-uri în faţa adversarei sale.

UPDATE Scorul este 2-2 în acest moment, ambele jucătoare câştigându-şi serviciul.

Simona Halep la tragerea la sorţi

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de categorie Premeir 5 de la Dubai, după ce a învins-o, vineri, cu scorul de 2-6, 6-1, 6-1, pe daneza Caroline Wozniacki, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 3. Calificarea în finală la Dubai este recompensată cu 227.860 de dolari şi 585 de puncte WTA.  În cazul unui succes înregistrat sâmbătă, în acest ultim act, Halep va reveni pe locul 3 WTA. Adversara Simonei Halep de sâmbătă este jucătoarea cehă Karolina Pliskova, 22 de ani, locul 18 WTA, care se află în cel mai bun moment al carierei.

Pliskova, cap de serie numărul 17, a reuşit, tot vineri, calificarea în premieră în ultimul act al unui turneu important, după victoria înregistrată, cu scorul de 6-4, 5-7, 7-5, în faţa sportivei spaniole Garbine Muguruza, locul 24 WTA.

Cele două finaliste se vor întâlni în premieră.

Pentru jucătoarea română, aceasta este a 16-a finală. Ea a câştigat nouă turnee, la Shenzhen (2015), Doha, Bucureşti (ambele în 2014), Nurnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova şi Sofia (toate cele şase turnee în 2013).