Moruțan și Maxim, tricolorii marcatori

Olimpiu Morutan are șansa unui nou început după perioada cenușie de la FCSBFoto: sportpictures.eu

Ultima etapă a campionatului Turciei a fost prolifică pentru doi dintre jucătorii care de azi vor fi prezenți la Mogoșoaia, pentru pregătirea meciurilor cu Germania și Armenia.

Olimpiu Moruțan a fost eroul formației Galatasaray în meciul disputat în deplasare cu Rizespor. El a marcat în minutul 11 al prelungirilor golul victoriei cu 3-2, totul petrecându-se la doar 10 minute după ce fusese introdus pe teren.

Într-un alt meci al etapei a opta, Alexandru Maxim a marcat două goluri în victoria pe care echipa sa, Gaziantep, a obținut-o cu scorul de 4-1, acasă, cu Altay Izmir. Românul a marcat în minutul 52 din penalty şi în minutul 61. El a jucat până în minutul 86, fiind scos de pe teren în aplauzele spectatorilor. În urma acestor rezultate, Galatasaray ocupă locul 8 în clasament, cu 14 puncte, în vreme ce Gaziantep este pe 12, cu doar 11.

Naționala României va juca vineri, la Hamburg, contra Germaniei și luni, pe stadionul Steaua, împotriva Armeniei, în preliminariile Campionatului Mondial. Ambele meciuri vor începe la ora 21.45.