Alina Sorescu, relație tensionată cu Alexandru Ciucu, după divorț: „Comunicarea e minimă, e multă suferință pentru fete”
Trei ani de zile s-au luptat prin tribunal Alina Sorescu și Alexandru Ciucu pentru custodia celor două fetițe ale lor, Raisa și Carolina. La final, judecătorii i-au dat câștig de cauză Alinei, însă nici acum relațiile dintre ea și fostul soț nu s-au ameliorat. Prezentă la petrecerea Viva, Alina Sorescu a acordat un interviu în exclusivitate pentru Click! Mai e vreo șansă să se împace solista cu fostul soț?
Alina Sorescu și Alexandru Ciucu,relații tensionate și după proces
Alina Sorescu (39 de ani) și Alexandru Ciucu au trecut printr-un proces cu scandal, care s-a întins pe o perioadă de trei ani de zile.
Lupta pentru custodia și stabilirea domiciliului celor două fetițe, Raisa și Carolina, pe care le au împreună a fost acerbă. Inițial, artista a solicitat custodie comună, program de vizită pentru tată în week-end-uri și pensia de întreținere de 1/3 din venituri, în conformitate cu drepturile prevăzute de lege.
Cântăreața susține, însă, că fostul partener de viață a vrut să schimbe programul fetelor lor, declarând că are un venit foarte mic doar pentru a plăti o pensie alimentară modică. Într-un final, instanța i-a dat solistei câștig de cauză, Carolina și Raisa, fetițele ei, rămânând la domiciliul ei.

Deși Alexandru Ciucu și-a exprimat în ultima vreme dorința de a se împăca cu fosta soție, de dragul fetițelor, artista susține că relațiile dintre ei sunt încă tensionate și nu se pune problema de vreo reconciliere.
Prezentă la petrecerea Viva, Alina Sorescu a vorbit, într-un interviu sincer acordat pentru Click!, despre relația pe care o are în prezent cu fostul soț, designerul Alexandru Ciucu.
Click!: Alina, iată-te frumoasă, înfloritoare după toată această perioadă grea pentru tine, care acum s-a terminat însă …
Alina Sorescu: Nu pot să spun că s-a terminat pentru că așa ceva nu se termină așa de ușor.
Click!: Cum ești tu acum în sufletul tău, împăcată, după acest proces dificil?
Alina Sorescu: Încerc să fiu bine, nu înseamnă că perioada grea s-a încheiat. A fost și este în continuare multă suferință pentru mine și pentru fete, lucrurile astea nu se pot șterge cu buretele. Încerc totuși să fiu bine pentru fete, datorită lor, datorită muncii mele și datorită oamenilor care mă susțin.
Click!: Într-adevăr, au fost foarte multe mămici te-au susținut în tot acest timp, cât a durat procesul…
Alina Sorescu: Da, chiar am simțit o susținere din partea femeilor în mod special, în această perioadă. Am o comunitate foarte puternică, de care sunt foarte mândră și căreia îi mulțumesc întotdeauna pentru fiecare mesaj trimis pentru că toate au contat enorm.

„Nu avem comunicare mai mult de atât…”
Click!: Cum te înțelegi cu domnul Ciucu acum?
Alina Sorescu: Cum spuneam, situația este în continuare grea! Lucrurile nu s-au liniștit. Urmăm ultima hotărâre judecătorească conform căreia fetițele petrec cu tatăl lor o săptămână într-o lună și două week-end-uri.
Urmează să începem din nou acest program care se aplică odată cu începerea școlii. Și vom vedea! Încerc să fiu acolo lângă fete, să fiu alături de ele, în permanență să le susțin din toate punctele de vedere.
Click!: Dar, în prezent, mai ai vreun dialog cu fostul soț?
Alina Sorescu: Dialogul nostru este strict în ce privește momentul în care fetele merg la el. Comunicarea noastră este minimă. Nu avem o comunicare mai mult de atât și nici nu poate fi cazul de mai mult.

Click!: Ce fac fetițele, cu cine le lași când ești la petreceri, la filmări? Ați avut o vară plină, ați fost în multe vacanțe am văzut…
Alina Sorescu: Am avut o vară foarte plină. Am fost în Delta Dunării, am fost la mare, la munte de mai multe ori. Chiar și ziua mea de naștere am petrecut-o acolo alături de mai mulți membri ai familiei. Am fost și la câteva festivaluri dedicate copiilor, la Iași, la Cluj. Am încercat să îmbin utilul cu plăcutul. M-am și relaxat. Chiar ne-am plimbat mult în vara asta.
Click!: Au plecat fetițele în vacanță și cu tatăl lor?
Alina Sorescu: Da! Discuțiile care au fost legate de separarea noastră nu au avut nici o legătură cu vacanțele niciodată. Și nici nu acesta a fost scopul. Pentru că întodeauna în astfel de situații de separare vacanțele se împart între părinți.
Diferența în cazul nostru a fost că a trebuit să ne înțelegem cum stau fetele în timpul școlii.
Click!: Cântă vreuna dintre fetițe? Te-a moștenit?
Alina Sorescu: Cântă în trupa mea, pentru că în sfârșit se poate.
Click!: Ce mai fac „Picii”?
Alina Sorescu: „Picii” au fost în vacanță pe timpul verii și abia îi aștept. Vacanța s-a încheiat și toamna vine pentru noi cu strigarea catalogului. Organizez și audiții pentru copii noi, e o perioadă aglomerată.

Click!: Ce surprize ne pregătești pe plan muzical?
Alina Sorescu: Tocmai ce am urcat pe TikTok un sunet nou al unei piese care este doar a mea. Vreau să comunic direct cu cei care mă ascultă, aștept feed-back de la ei. Piesa se numește „Remediu temporar”. Aceasta este perioada în care am arătat câte un pic din ce e vorba în noul cântec, iar pe 12 septembrie am lansat piesa în varianta ei completă.






























