De ce ar trebui să nu-ţi mai ţii telefonul mobil în dormitor. Pericolele sunt mai mari decât crezi

Ultima actualizare:

    Sursa foto: Facebook
Sursa foto: Facebook

Telefonul mobil a devenit un accesoriu la care oamenii nu renunţă cu uşurinţă. Ba mai mult, mulţi dintre ei îl iau şi atunci când merg la culcare, lucru care nu e în regulă întrucât te-ai putea expune multor probleme de sănătate.

Conform unor studii de specialitate, spaţiul de odihnă nu e compatibil cu telefonul mobil, motiv pentru care ar trebui să-l ţii cât mai departe.

De ce e periculos să păstrezi telefonul mobil în dormitor, află mai jos:

Conform eva.ro, lumina  albastră emisă de ecranul telefonului suprimă producţia de melatonină, hormonul creat de glanda pineală care reglează somnul. Organismul produce melanină în mod natural în timpul nopţii, dar lumina albastră a telefonului mobil va afecta negativ această funcţie.

Citeşte şi:



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
lapte ovaz adobestock jpg
degete mana istock jpg
abodo png
horoscop 13 19 iunie webp
tarator istock jpg
Design fără titlu (6) png
Captură de ecran din 2026 06 26 la 16 44 48 png
Horoscop, foto Shutterstock jpg
image
image