Meci-maraton la fete

O dovadă că lucrurile nu stau chiar aşa au oferit-o Francesca Schiavone şi Svetlana Kuzneţova, care au disputat în noaptea de sâmbătă spre duminică, la Melbourne, cel mai lung meci din istoria turneelor de Grand Slam.

Patru ore şi 44 de minute trecuseră din momentul primului punct al partidei când italianca obţinea victoria cu 6-4, 1-6, 16-14. Timp superior cu 25 de minute celei în care Barbora Zahlavova (Cehia) se impunea cu 7-6/5, 6-7/10, 6-3 de în faţa Reginei Kulikova (Rusia), anul trecut. Deloc întâmplător, meciul de ieri a fost dramatic.

Kuzneţova a avut şase mingi de meci, însă le-a ratat pe toate cu seninătate! Consumul de energie a fost fantastic, ambele combatante fiind nevoite să ceară asistenţa medicului.

Italianca a acuzat dureri la plex, iar rusoaica a simţit cum o lasă picioarele... În sferturile de finală, Schiavone, care a trecut de Monica Niculescu în turul 3, o va înfrunta pe liderul mondial Caroline Wozniacki.