Shapovalov, amendat cu 7.000 de dolari

Shapovalov e şocat de gestul săucaptură tv

Denis Shapovalov a fost amendat cu 7.000 de dolari după ce a lovit cu mingea în figură arbitrul de scaun.

Tenismenul canadian Denis Shapovalov a fost amendat cu 7.000 de dolari de Federaţia Internaţională de Tenis după ce a lovit cu mingea în figură arbitrul de scaun la meciul cu britanicul Kyle Edmund, din primul tur al Grupei Mondiale a Cupei Davis.

Shapovalov era condus de Edmund cu 6-3, 6-4, 2-1, după o oră şi 18 minute, în momentul în care nervos a lovit mingea foarte puternic către lateralul terenului şi l-a lovit din greşeală pe arbitrul Arnaud Gabas. Arbitrul de scaun a fost lovit în ochiul stâng, el fiind transportat apoi la spitalul din Ottawa pentru un control.

Canadianul în vârstă de 17 ani a fost descalificat pentru comportament nesportiv. Marea Britanie a câştigat întâlnirea de la Ottawa cu scorul general de 3-2 şi vor întâlni în sferturile de finală, în perioada 7-9 aprilie, echipa Franţei.