Ce valori incredibile au echipele calificate în sferturi la Euro 2020

Dovbik a dus Ucraina în sferturile Euro 2020FOTO: EPA

Ucraina a devenit ultima formație calificată în sferturile de finală ale Campionatului European, după un gol marcat în prelungirile prelungirilor în fața Suediei (scor 2-1). Echipa lui Șevchenko este a doua cea mai slab cotată dintre formațiile care vor juca în sferturi.

Eroul ucrainenilor a fost jucătorul lui Manchester City, Zinchenko. Acesta a deschis scorul în minutul 27, după care a centrat perfect pentru Dovbik, în minutul 120+1, la acel gol care a adus o calificare nesperată ucrainenilor. Suedezii egalaseră în minutul 43, prin Forsberg.

Cotată de site-ul transfermarkt.com la 197,2 milioane de euro, naționala Ucrainei este a doua cel mai slab cotată echipă calificată din sferturile de finală. Mai slabă în opinia specialiștilor este doar Cehia, cotată la 186 milioane de euro. Diferența față de primele din această ierarhie ad-hoc este imensă. E de ajuns să spunem că Anglia este cotată la incredibila sumă de 1,26 miliarde de euro! Și tocmai contra englezilor vor juca ucrainenii, sâmbătă, la Roma. Pe locul secund în acest clasament al sfert-finalistelor este Spania, cu un total al cotelor de 915 milioane de euro, iar pe poziția a treia este Italia, cu 751 milioane. Sorții au făcut ca în următorul meci peninsularii să joace cu ocupanta locului 4, Belgia, cotată la 664,4 milioane de euro, dar situată pe primul loc în clasamentul FIFA.