CFR Cluj a fost învinsă și în Olanda în Conference League

Deac a trimis balonul în barăFOTO: Sportpictures.eu

CFR Cluj a pierdut un nou meci în grupa D a Conference League.

Olandezii de la AZ Alkmaar s-au impus cu scorul de 2-0 în etapa a patra a competiției, însă ei au deschis scorul după o fază precedată de un henț clar. În minutul 5, Gudmundsson a marcat primul gol al partidei, în vreme ce scorul final a fost stabilit la Pavlidis, în minutul 86. Regretul lui Dan Petrescu este însă mare, pentru că în minutul 85, Deac a trimis balonul în bară. Cum în celălalt meci din grupă, Randers – Jablonec, s-a înregistrat un rezultat de egalitate, 2-2, CFR mai păstrează șanse teoretice de calificare în play-off-ul Conference League. Cu două etape înainte de final, clujenii se află pe ultimul loc, cu 1 punct, la trei distanță de Randers și la patru de Jablonec. Lider e Alkmaar, la 9 puncte distanță. Pentru a termina pe locul secund, ardelenii sunt obligați să câștige ambele meciuri rămase de disputat, cu danezii în deplasare și cu cehii acasă, dar și ca Alkmaar să își respecte blazonul și să-și câștige următoarele meciuri, chiar dacă e ca și calificată în optimi.