Ciprian Tătăruşanu a apărat un penalty în derby-ul cu Inter Milano și este elogiat pentru evolutia sa

Ciprian Tătăușanu e felicitat de colegi după parada din fața lui Lautaro MartinezFoto: EPA-EFE

Titularizat în poarta echipei AC Milan, Ciprian Tătăruşanu a reușit să apăre o lovitură de la 11 metri în meciul pe care formația lui l-a terminat la egalitate (1-1), duminică seară, pe teren propriu, cu marea rivală Inter Milano. Confruntarea a contat pentru a 12-a etapă a campionatului Italiei.

Inter a deschis scorul pe „San Siro” în minutul 11, prin Calhanoglu, care a transformat un penalty, iar AC Milan a restabilit egalitatea prin autogolul lui De Vrij, în minutul 17. Integralist la gazde, Tătărușanu a apărat în minutul 27 lovitura de pedeapsă executată de argentinianul Lautaro Martinez. Iar parada lui a fost elogiată de presa peninsulară. ”După reușita din fața lui Lautaro, un suporter a spus cam așa: Maignan trebuie să transpire sub tricou pentru a reveni. Este o glumă, desigur, dar ea arată cel mai bine ceea ce a reușit Tătărușanu în ultimele trei săpătămâni”, a scris „Gazzetta dello Sport” într-un articol pe care i l-a dedicat portarului român. Și este redată declarația lui „Tătă”: ”Acest penalty este cel mai important din cariera mea. L-am studiat pe Lautaro. El era prima opțiune la executarea penalty-urilor. Pe Calhanoglu îl știam bine, dar problema a fost că și el mă cunoaște”. La Inter Milano, Ionuţ Radu a fost rezervă. Portarul român n-a mai disputat un meci în campionatul Italiei din 12 mai, în meciul cu AS Roma (3-1). El a mai fost folosit în partidele cu Dinamo Kiev (3-0) și Lugano (3-2), în vara trecută. În urma acestor rezultate, AC Milan ocupă locul 2 în clasament, cu 32 de puncte, iar Inter Milano este pe 3, cu 25 de puncte. Lider se menține SSC Napoli, care are 32 de puncte şi un golaveraj mai bun decât formația lui Tătărușanu.