De Gea nici nu apără, nici nu marchează. Portarul lui United a dus Liga Europa la Villareal

Momentul ratării lui David De GeaFOTO: Guliver/ Gettyimages

Villarreal a câştigat pentru prima dată Liga Europa, după o finală istorică, în care s-au executat nu mai puțin de 22 de lovituri de departajare! Singurul jucător dintre cei care a executat a fost portarul lui Manchester United, David De Gea.

Villareal s-a impus cu 11-10 la loviturile de departajare, după ce, la finalul timpului regulamentar și al prelungirilor, scorul fusese egal, 1-1. Culmea este că cel care a adus trofeul ibericilor a fost chiar un spaniol, portarul David De Gea. Acesta a executat slab penalty-ul, în stânga portarului Rulli, care a devenit erou, mai ales că înainte cu un minut, el reușise să-l învingă pe rival de la punctul cu var. Pentru De Gea, penalty-urile reprezintă un coșmar continuu de cinci ani, de când a apărat ultima lovitură de la 11 m. Se întâmpla la 23 aprilie 2016, în semifinala Cupei Angliei, când a parat șutul lui Lukaku, pe atunci la Everton. De atunci au primit goluri în toate cele 40 de penalty-uri executate împotriva lui, la această cifră contribuind inclusiv cele 11 încasate miercuri seară, la Gdansk. Interesant este că rezerva lui De Gea, Dean Henderson, care va face parte din lotul Angliei pentru Campionatul European, a apărat în cei cinci ani de secetă ai spaniolului nu mai puțin de opt penalty-uri, dintre care două la Europenele U21 din 2019, în meciul cu Franța. Ole Gunnar Solskajer, antrenorul lui United, nu a considerat însă necesar să facă înlocuire de portar în prelungiri, deși el a făcut toate cele cinci schimbări posibile după minutul 100, două dintre ele chiar în prelungiri! Astfel, fiesta a început în Spania, iar lacrimile de frustrare și supărare au curs în Anglia.