Florin Andone, gol de trei puncte pentru Brighton

Florin Andone a marcat cu capul unicul gol al meciului Brighton - HuddersfieldFOTO: Guliver/ Gettyimages

Florin Andone a revenit la Brighton dup─â suspendarea de trei meciuri exact atunci c├ónd trebuia. Intrat pe teren ├«n minutul 57 al meciului cu Huddersfield, el a reu╚Öit s─â marcheze ├«n minutul 79 unicul gol al partidei c├ó╚Ötigate de echipa lui cu 1-0 ├«n etapa a 29-a a Premier League. ├Änscris printr-o lovitur─â de cap, golul rom├ónului se poate dovedi salvator ├«n ├«ncercarea celor de la Brighton de a se salva de la retrogradare, cu at├ót mai mult cu c├ót ├«nvinsa lor e o contracandidat─â. De altfel, Andone e un adev─ârat co╚Ömar pentru Huddersfield, el reu╚Öind s─â marcheze ╚Öi golul victoriei din tur, c├ónd echipa lui s-a impus ├«n deplasare cu 2-1. La finalul meciului de s├ómb─ât─â, antrenorul lui Brighton, Chris Hughton, a fost foarte mul╚Ťumit de presta╚Ťia rom├ónului: ÔÇŁNu a fost vorba doar despre gol. C├ónd trimi┼úi pe teren un juc─âtor de rezerv─â, vrei ca el s─â aib─â un impact ├«n joc, iar Andone a avut un impact de la ├«nceput p├ón─â la sf├ór┼čit. A fost capabil s─â ├«mping─â linia lor de fund ┼či s─â ajung─â ├«n pozi┼úii foarte bune, reu╚Öind s─â schimbe fa┼úa joculuiÔÇŁ, a declarat tehnicianul