FRF a fost amendată de FIFA cu 25.000 de franci elveţieni după meciul România - Armenia

Ultima actualizare:
Google Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

    Spectatorii prezenți la meciul cu Armenia s-au bucurat de victoria României, iar câțiva s-au răfuit cu oaspețiiFoto: sportpictures.eu
Spectatorii prezenți la meciul cu Armenia s-au bucurat de victoria României, iar câțiva s-au răfuit cu oaspețiiFoto: sportpictures.eu

Incidentele provocate de unii spectatori la meciul România - Armenia (1-0), disputat în 11 octombrie, pe stadionul Steaua din București, în preliminariile Campionatului Mondial Qatar 2022 n-au rămas fără urmări. Federaţia Română de Fotbal (FRF) a fost sancționată de Comisia de Disciplină a Federației Internaționale de Fotbal Asociație (FIFA).

Forul de la București a fost amendat cu 25.000 de franci elveţieni pentru "conduita necorespunzătoare a echipei”, dar şi pentru nereguli legate de ordinea şi securitatea acestei partidei. După meciul din octombrie, un suporter al naționalei noastre a aruncat cu bere într-un oficial armean aflat în dreptul tunelului de acces pe teren, iar de la acel gest s-a iscat un conflict în care s-au implicat și alte persoane. Disputa a fost aplanată de forțele de ordine. Pe de altă parte, şi Federaţia de Fotbal Armeană a fost amendată cu 20.000 de franci elveţieni, tot după partida contra României. Acest for a fost sancționat pentru "conduita necorespunzătoare a echipei", dar şi pentru "folosirea unor gesturi şi cuvinte pentru a transmite un mesaj inadec și pentru incidentele produse la întâlnirea de pe teren propriu cu Liechtenstein, din 8 septembrie. 



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Mikel Arteta (EPA) jpg
Cristi Chivu (FOTO Facebook, Inter) jpg
Dan Petrescu (Facebook) jpg
Rapid CFR Cluj (Sportpictures) jpg
Cristi Chivu (EPA) 3 jpg
Cristi Chivu (EPA) jpg
Cristi Chivu (EPA) jpg
Cristi Chivu (EPA) jpg
image
image