Greu de schimbat. În ultimii ani, Lionel Messi a fost înlocuit foarte rar și doar o dată când rezultatul era nefavorabil

La finalul meciului PSG - Barcelona din martie trecut, deși fuseseră adversari, Pochettino și Messi s-au îmbrățișatFoto: EPA-EFE

Produsă în minutul 75 al meciului Paris Saint-Germain - Olympique Lyon (2-1), înlocuirea lui Lionel Messi a stârnit o adevărată polemică. Mai cu seamă că argentinianul a refuzat să dea mâna cu antrenorul Mauricio Pochettino în momentul în care a părăsit terenul și s-a îndreptat spre banca rezervelor.

Cotidianul francez „l'Equipe” a analizat situația argentinianului și, în baza statisticilor, a ajuns la concluzia că acesta a fost schimbat arareori în ultimii ani. Publicația a ajuns la concluzia că ultima oară când Messi a fost schimbat într-un moment în care rezultatul nu era favorabil formației sale s-a întâmplat în 31 martie 2010. Mai exact în meciul Arsenal - Barcelona (2-2), din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Atunci, Pep Guardiola l-a chemat pe banca rezervelor cu trei minute înainte de consumarea timpului regulamentar de joc. Iar în partida retur Messi s-a revanșat marcând toate golurile formației catalane care s-a impus cu 4-1. Un alt meci în care sud-americanul a fost schimbat, iar rezultatul a fost egal, 1-1, s-a disputat în 21 septembrie 2016. Atunci, Barcelona a făcut 1-1, acasă, cu Atletico Madrid, în LaLiga, dar catalanii conduceau în minutul 58 când Messi a părăsit terenul. Altfel, din 2010 încoace, argentinianul a fost schimbat doar de 24 de ori, iar în 13 rânduri din cauza unor accidentări. Este de menționat că anul acesta, Messi a mai părăsit terenul înaintea fluierului de final o singură dată, în 9 ianuarie, după ce reușise o dublă cu Grenada. Cotidianul „l'Equipe” pomenește și de faptul că în toamna anului 2014 în Spania s-a produs o altă polemică legată de Messi. Atunci, într-un meci cu Eibar (3-0), acesta a refuzat să părăsească terenul. ”Am ținut cont de părerea jucătorului și de ceea ce mi-a spus el în acel moment”, a explicat Luis Enrique după meci. „Ceea ce nu l-a împiedicat pe antrenor să-l scoată trei zile mai apoi, în faza grupelor Ligii Campionilor, în fața lui Ajax Amsterdam (3-1), atunci când rezultatul era 2-0 și profitând de un Clasică în weekend-ul următor. Și fără ca Messi să protesteze”. De asemenea, se amintește că în 2012, presa din Argentina a pomenint despre o întâlnire secretă între Alejandro Sabella și Pep Guardiola. Atunci, antrenorul catalanilor l-a sfătuit pe cel al selecționatei din țara sud-americană să nu scoată niciodată numărul 10, nici măcar pentru a-i oferi ocazia de a fi ovaționat. Sabella l-a înlocuit pe Messi în timpul Campionatului Mondial din 2014, în meciul cu Nigeria (3-2), dar de atunci fotbalistul barcelonei a disputat 47 de partide pentru „Albiceleste” în care a rămas pe teren până la fluierul final. Cu o singură excepție: meciul cu Chile (2-1), de la Copa America 2019, când a fost eliminat în minutul 37 după o altercație cu Gary Medel.

Ultimele meciuri în care Lionel Messi a fost schimbat19 septembrie 2021: PSG - Lyon 2-1 (minutul 75)9 ianuarie 2021: Granada - Barcelona 0-4 (minutul 64)16 septembrie 2020: Barcelona - Girona 3-1 (minutul 62)24 septembrie 2019: Barcelona - Villarreal 2-1 (minutul 45)8 iunie 2019: Argentina - Nicaragua 5-1 (minutul 45)209 octombrie 2018: Barcelona - Sevilla 4-2 (minutul 25)15 august 2018: Barcelona - Boca Juniors 3-0 (minutul 46)11 ianuarie 2018: Barcelona - Celta Vigo 5-0 (minutul 58)7 august 2017: Barcelona - Chapecoense 5-0 (minutul 78)30 iulie 2017: Real Madrid - Barcelona 2-3 (minutul 62)27 iulie 2017: Barcelona - Manchester United 1-0 (minutul 46)23 iulie 2017: Juventus - Barcelona 1-2 (minutul 46)26 aprilie 2017: Barcelona - Osasuna 7-1 (minutul 62)1 martie 2017: Barcelona - Gijon 6-1 (minutul 61)4 februarie 2017: Barcelona - Atletico Madrid 3-0 (minutul 63)13 decembrie 2016: Al Ahli - Barcelona 3-5 (minutul 32)21 septembrie 2016: Barcelona - Atletico Madrid 1-1 (minutul 58)10 august 2016: Barcelona - Sampdoria 3-2 (minutul 77)6 august 2016: Liverpool - Barcelona 4-0 (minutul 75)3 august 2016: Barcelona - Leicester 4-2 (minutul 62)30 iulie 2016: Barcelona - Celtic 3-1 (minutul 46)28 mai 2016: Argentina - Honduras 1-0 (minutul 64)17 ianuarie 2016: Barcelona - Athletic Bilbao 6-0 (minutul 46)26 septembrie 2015: Barcelona - Las Palmas 2-1 (minutul 10)5 august 2015: Barcelona - AS Roma 3-0 (minutul 59)18 noiembrie 2014: Portugalia - Argentina 1-0 (minutul 46)21 octombrie 2014: Barcelona - Ajax 3-1 (minutul 67)25 iunie 2014: Nigeria - Argentina 2-3 (minutul 63)15 februarie 2014: Barcelona - Vallecano 6-0 (minutul 74)