Mutule, ţine-o tot aşa!

Mutu a căutat cu  insistenţă golul,  chiar cu riscul de  a se accidenta
Mutu a căutat cu insistenţă golul, chiar cu riscul de a se accidenta

Determinarea lui Adi Mutu e o veste bună pentru naţionala României în vederea meciurilor oficiale cu Ungaria şi Olanda de la finalul lunii.

Cu exact 10 zile rămase până la importantul meci cu maghiarii de la Budapesta, Mutu pare să trăiască la Ajaccio o a doua tinereţe. Revenit în primul 11 al corsicanilor după o lună de pauză cauzată de o ruptură musculară, „Briliantul" i-a impresionat pe toţi cei care au văzut partida Ajaccio - Lorient (1-0) disputată sâmbăta trecută.

Atacantul român, într-o săritură acrobatică pe gustul fanilor

Ajuns la 34 de ani, Mutu a arătat o poftă de joc impresionantă şi, cel mai important, n-a cedat deloc din punct de vedere fizic.

Dribling în viteză a lui Mutu pe lângă un adversar

Astfel, atacantul român a alergat ca un nebun toate cele 90 de minute, remarcându-se şi prin execuţii tehnice riscante, fără să se teamă de o eventuală accidentare.

„Briliantul” s-a căţărat pe autorul golului, francezul Zubar

Singurul lucru care i-a lipsit a fost golul, dar nu din cauza sa, ci a arbitrilor, care i-au anulat un gol perfect regulamentar. În schimb, atunci când francezul Zubar a înscris golul victoriei, primul care l-a felicitat a fost chiar Mutu, care i-a sărit în spate coechipierului său.