N-au rezistat fără el: Dan Petrescu revine la CFR Cluj pentru a cincea oară
Doar două luni - atât au rezistat CFR Cluj și Dan Petrescu să stea la distanță. Între timp, cel poreclit „Bursucul” a anunțat că revine în Gruia, după ce a plecat, în urmă cu două luni, declarând că e decis să ia o pauză de la antrenorat pe termen nedeterminat.

Antrenorul în vârstă de 57 de ani se află în fața celui de-al cincilea început pe banca tehnică a ardelenilor, după ce, în vară, „abandona corabia”, în urma unui rezultat „usturător”, 2-7, cu BK Häcken, în turul play-off-ului pentru calificarea în Conference League.
Revenind în zilele noastre, eșecul suferit de CFR Cluj cu Petrolul Ploiești, 0-1 în deplasare, s-a soldat cu demiterea italianului Andrea Mandorlini (65 de ani). „Putem schimba toți antrenorii, dar jucătorii sunt inima echipei. Sunt dezamăgit”, a consemnat Mandorlini, după înfrângerea cu prahovenii din Superliga României.
Începe după pauza competițională din noiembrie
Dan Petrescu nu va începe imediat noul mandat, ci în pauza competițională din luna noiembrie, antrenorul dorind să preia echipa și să aibă mai mult timp pentru pregătire, în răstimp rămânând responsabili secunzii Ovidiu Hoban (42 de ani) și Laurențiu Rus (40 de ani). Până la pauza competițională, CFR mai are de jucat împotriva celor de la Farul Constanța, CSM Slatina, Dinamo și Unirea Slobozia. Primul test din noul parcurs al lui Dan Petrescu la CFR ar putea fi vizita Rapidului, programată pe 22 noiembrie.
Bilanțul lui Dan Petrescu în Gruia
- primul mandat la CFR Cluj (iunie 2017-iunie 2018): 37 de meciuri, 23 de victorii, 10 egaluri, patru eșecuri;
- al doilea mandat (martie 2019-noiembrie 2020): 84 de meciuri, 44 de victorii, 20 egaluri, 20 eșecuri;
- al treilea mandat (august 2021-8 iunie 2023): 103 meciuri, 55 de victorii, 21 egaluri, 27 eșecuri;
- al patrulea mandat (aprilie 2024-prezent): 68 de meciuri, 33 de victorii, 22 de remize și 13 eșecuri.
Ai un pont sau mai multe informații pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro!




































