Viitorul a prins ultimul loc de play-off

Viitorul a invins pe FC Botosani si va juca in play-offFOTO: Sportpictures.eu

După 7 meciuri consecutive în care nu a reușit să înscrie în Liga 1, Viitorul Constanța a ”spart gheața” chiar atunci când trebuia: în finala pentru play-off cu FC Botoșani.

Lyes Houri a reușit să marcheze în minutul 26 al partidei cu moldovenii, șutul lui de la aproximativ 25 de metri aducând o victorie esențială pentru echipa antrenată de Gheorghe Hagi. A fost prima reușită a jucătorilor din Ovidiu după o ”secetă” de 672 de minute și a fost de ajuns pentru ca fosta campioană a României să intre între cele mai bune șase echipe ale României fără să depindă de rezultatul meciului de la Pitești, dintre FC Hermanndstadt și Politehnica Iași. Victoria obținută de sibieni cu scorul de 2-0 în fața ieșenilor, le asigura oricum promovarea constănțenilor în play-off și cu un un egal la Ovidiu, dar nimeni nu a vrut să riște, așa că elevii lui Hagi au luat toate punctele. Astfel, în play-off vor juca următoarele echipe: CFR Cluj, FCSB, Universitatea Craiova, Astra Giurgiu, Viitorul Constanța și Sepsi Sfântu Gheorghe.