Emo╚Ťii pentru Ianis Hagi: s-a accidentat la genunchi

22 ianuarie 2022

Ianis Hagi trece prin mari emo╚Ťii ├«n aceast─â perioad─â. El s-a accidentat vineri sear─â, la ├«nceputul meciului de Cupa Sco╚Ťiei disputat de Glasgow Rangers contra celor de la Stirling Albion ╚Öi a fost ├«nlocuit ├«n minutul 14.

ianis hagi jpeg
Ianis Hagi joac─â de doi ani la Glasgow Rangers

Titularizat de antrenorul Giovanni van Bronckhorst, Ianis Hagi a rezistat pe teren mai pu╚Ťin de un sfert de or─â ├«n victoria, scor 4-0, ob╚Ťinut─â de Glasgow Rangers ├«n fa╚Ťa forma╚Ťiei Stirling Albion, ├«n 16-imile de final─â ale Cupei Sco╚Ťiei. El a acuzat o accidentare la genunchiul drept dup─â ce s-a ciocnit de un adversar ├«n minutul 10. De╚Öi a vrut s─â continue, durerile erau prea mari, a╚Öa c─â interna╚Ťionalul rom├ón a cerut schimbarea.

La finalul partidei, antrenorul campioanei Sco╚Ťiei a declarat referitor la starea juc─âtorului de 23 de ani: ÔÇŁPot s─â v─â spun c─â Ianis este OK. A avut o problem─â ╚Öi am fost nevoit s─â-l schimb, dar vom afla mai multe ├«n zilele urm─âtoare. Nu pot s─â v─â spun acum c├ót de grav─â este accidentarea, sper─âm s─â fie totul ├«n regul─â ╚Öi el s─â poat─â reveni c├ót mai repede. Schimbarea lui nu era ├«n plan, dar m─â bucur c─â ├«nlocuitorul lui, Alexander lowry, a intrat foarte bine ├«n meciÔÇŁ, a declarat Giovanni van Bronckhorst dup─â meci.

Dac─â nu se va reface ├«n timp util, Ianis Hagi risc─â s─â rateze cel mai important meci din campionat pentru fanii echipei, cel cu rivala de-o via╚Ť─â Celtic Glasgow. Acesta e programat la 2 februarie, pe terenul lui Celtic, care ocup─â locul secund ├«n clasament, la patru puncte ├«n spatele liberului Rangers.