Ianis Hagi a marcat al 10-lea gol pentru Glasgow Rangers în Premiership

Component al echipei Glasgow Rangers, Ianis Hagi (23 de ani) a marcat un gol în remiza (1-1) cu Aberdeen, înregistrată în deplasare, în etapa cu numărul 21 a campionatului Scoţiei. Totodată, acesta a fost cel de-al 55-lea meci disputat de internaționalul român în Premiership.

Ianis Hagi a debutat bine în noul an (Foto: EPA-EFE)

Hagi a fost titular şi a marcat în minutul 20. Românul a văzut un cartonaş galben în minutul 6 şi a fost înlocuit în minutul 78. Pentru Aberdeen a înscris Ferguson (72 - penalty). Din minutul 83, Rangers a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Kent pentru cumul de cartonaşe.

Ultimul gol marcat de Ianis Hagi pentru Rangers a fost în Liga Europa, în 4 noiembrie 2021, în meciul de pe terenul lui Brondby (1-1). În campionatul Scoţiei, el a marcat ultima oară chiar în prima etapă, în 31 iulie 2021, la meciul cu Livingston.

În clasament, Glasgow Rangers este lider, cu 52 de puncte, fiind urmată de Celtic, care are 48 de puncte, şi Hearts, cu 39 de puncte. Aberdeen se află pe 6, având 28 de puncte.

Născut în 22 octombrie 1998, la Istanbul, Ianis Hagi s-a format ca fotbalist la Steaua (2007/2008) și Academia „Gică Hagi” (2009-2015). Ca senior, a fost promovat de Viitorul Constanța, formație pentru care a evoluat între 2016 și 2018, respectiv în ediția 2018/2019. El a mai jucat la Fiorentina Florența (2016-2018) și KRC Genk (2019/2020). Ianis Hagi a fost internațional U15, U16, U17, U18, U19 și de tineret, cu ultima reprezentativă disputând semifinalele Campionatului European din 2019. La naționala mare activează din 2018, răstimp în care a disputat 24 de meciuri și a marcat două goluri.