Ianis Hagi a marcat al 10-lea gol pentru Glasgow Rangers în Premiership

19 ianuarie 2022

Component al echipei Glasgow Rangers, Ianis Hagi (23 de ani) a marcat un gol ├«n remiza (1-1) cu Aberdeen, ├«nregistrat─â ├«n deplasare, ├«n etapa cu num─ârul 21 a campionatului Sco┼úiei. Totodat─â, acesta a fost cel de-al 55-lea meci disputat de interna╚Ťionalul rom├ón ├«n Premiership.

Ianis Hagi a debutat bine în noul an (Foto: EPA-EFE)

Hagi a fost titular ┼či a marcat ├«n minutul 20. Rom├ónul a v─âzut un cartona┼č galben ├«n minutul 6 ┼či a fost ├«nlocuit ├«n minutul 78. Pentru Aberdeen a ├«nscris Ferguson (72 - penalty). Din minutul 83, Rangers a evoluat cu un juc─âtor mai pu┼úin, dup─â eliminarea lui Kent pentru cumul de cartona┼če.

Ultimul gol marcat de Ianis Hagi pentru Rangers a fost în Liga Europa, în 4 noiembrie 2021, în meciul de pe terenul lui Brondby (1-1). În campionatul Scoţiei, el a marcat ultima oară chiar în prima etapă, în 31 iulie 2021, la meciul cu Livingston.

├Än clasament, Glasgow Rangers este lider, cu 52 de puncte, fiind urmat─â de Celtic, care are 48 de puncte, ┼či Hearts, cu 39 de puncte. Aberdeen se afl─â pe 6, av├ónd 28 de puncte.

N─âscut ├«n 22 octombrie 1998, la Istanbul, Ianis Hagi s-a format ca fotbalist la Steaua (2007/2008) ╚Öi Academia ÔÇ×Gic─â HagiÔÇŁ (2009-2015). Ca senior, a fost promovat de Viitorul Constan╚Ťa, forma╚Ťie pentru care a evoluat ├«ntre 2016 ╚Öi 2018, respectiv ├«n edi╚Ťia 2018/2019. El a mai jucat la Fiorentina Floren╚Ťa (2016-2018) ╚Öi KRC Genk (2019/2020). Ianis Hagi a fost interna╚Ťional U15, U16, U17, U18, U19 ╚Öi de tineret, cu ultima reprezentativ─â disput├ónd semifinalele Campionatului European din 2019. La na╚Ťionala mare activeaz─â din 2018, r─âstimp ├«n care a disputat 24 de meciuri ╚Öi a marcat dou─â goluri.