În Italia nu-i ca în România. Comisia de Arbitri și-a cerut scuze public pentru o gafă

18 ianuarie 2022

Programat ├«n runda cu num─ârul 22 din Serie A, meciul dintre AC Milan ╚Öi Spezia s-a ├«ncheiat cu surprinz─âtoarea victorie (2-1) a forma╚Ťiei vizitatoare. Rezultatul a fost, ├«ns─â, influen╚Ťat de o decizie de arbitraj. Iar cavalerul fluierului ╚Öi-a cerut scuze public. Cum la fel a f─âcut ╚Öi Comisia de Arbitri din Italia (AIA).

Fotbaliștii lui AC Milan au protestat la decizia lui Marco Serra (Foto: EPA-EFE)

Se ╚Ötie c─â ├«n competi╚Ťiile de fotbal din Rom├ónia num─ârul erorilor de arbitraj a crescut foarte mult ├«n ultimul timp. ╚śi c─â nici arbitri, nici comisia de specialitate nu reac╚Ťioneaz─â atunci c├ónd se comite o gre╚Öal─â. ├Än Italia, ├«n schimb, lucrurile se petrec altfel. Dovad─â ╚Öi ce s-a ├«nt├ómplat ├«n ╚Öi mai ales dup─â partida AC Milan - Spezia 1-2.

Gazdele au dominat confruntarea ╚Öi au deschis scorul ├«n minutul 45+2, c├ónd Leao a ├«nscris printr-un lob. Cu un minut ├«nainte, Theo Hernandez irosise un penalty! Oaspe╚Ťii au egalat prin reu╚Öita lui Agudelo (min. 64), iar finalul de meci a fost unul de infarct. Spezia a dat lovitura ├«n minutul 90+6, prin ghanezul Emmanuel Gyasi. ├Äns─â cu patru minute ├«nainte, la 1-1, brazilianul Junior Messias a ├«nscris pentru gazde, cu un frumos ┼čut la vinclu din interiorul careului. Numai c─â arbitrul de centru Marco Serra nu a acordat golul pentru c─â apucase s─â fluiere un fault comis de un juc─âtor al oaspe┼úilor asupra unui fotbalist milanez, cu c├óteva frac┼úiuni de secund─â ├«nainte... Fotbali╚Ötii lui AC Milan au protestat, ├«ns─â decizia n-a putut fi schimbat─â. A┼ča c─â ├«n loc de 2-1, elevii lui Stefano Pioli s-au ales cu o lovitur─â liber─â de la 18 metri, r─âmas─â f─âr─â rezultat.

Cum nu a l─âsat avantaj, Comisia de Arbitri din Italia ├«l va sanc╚Ťiona pe Serra, potrivit ÔÇŁGazzetta dello SportÔÇŁ. ├Än plus, AIA le-a cerut scuze milanezilor, a┼ča cum a f─âcut ┼či arbitrul de centru ├«n v├órst─â de 39 de ani, pe teren.

Acest e╚Öec a ├«mpiedicat-o pe AC Milan s─â treac─â provizoriu pe primul loc ├«n clasament. Lider a r─âmas Inter Milano, cu 50 de puncte, la dou─â peste AC Milan, dar av├ónd ┼či un meci mai pu┼úin disputat. Napoli este pe locul 3, cu 46 de puncte. Spezia se afl─â pe locul 14, cu 22 de puncte.